Příběhy českých vojáků na zahraničních misích ve zlatém jablku

Příběhy českých vojáků na zahraničních misích ve zlatém jablku

Adresa:

Zlín, náměstí míru 174, 760 01 Zlín

Termín: 1.11.2021 14.11.2021
Vstupné:

0 Kč

1lis - 14lis celý den

Žánr: výstavyfotografie


Tři ženy a devět mužů, dvanáct novodobých válečných veteránů, představí své příběhy návštěvníkům Zlatého jablka ve Zlíně. Osobité portrétní fotografie doplněné autentickými citacemi z rozhovorů budou v obchodním centru vystaveny pod názvem „… s vědomím rizika“ od 1. do 14. listopadu. Cílem je ukázat působení českých vojáků v zahraničí za uplynulých 30 let. 

Na pozadí velkých i malých dějinných událostí se odehrává nespočet lidských osudů. Dvanáct silných příběhů, které mají jedno společné – nasazení v novodobé zahraniční operaci, představí na výstavě „… s vědomím rizika“ obchodní a zábavní centrum Zlaté jablko ve Zlíně. 

Mezi vybranými veterány jsou vojákyně a vojáci různých hodností, zastoupeny jsou také nejrůznější vojenské odbornosti – velitelé, bojovníci, štábní pracovníci, logistik, kaplan, lékařka a mírový pozorovatel OSN. Vojáci přijímají účast v operacích s vědomím rizika toho, co všechno mohou ztratit, ale i získat prostřednictvím nových poznatků a nenahraditelných zkušeností. Někteří z nich stanuli tváří v tvář nepříteli, jeden z vojáků prezentovaných v rámci výstavy dokonce padl při plnění úkolu v Afghánistánu v srpnu 2018. 

V současné době je v České republice asi 15 000 novodobých veteránů. Prostřednictvím vzpomínek a portrétních fotografií dvanácti z nich dá výstava nahlédnout do světa vojáků v zahraničních misích v letech 1990-2020. Tito veteráni se účastnili operací v Zálivu, Afghánistánu, Iráku, na Balkáně, v Mali, v Pobaltí nebo mise OSN ve Středoafrické republice. 

Kromě nedávné historie novodobých misí výstava prezentuje také výsledky výzkumu Vojenského historického ústavu Praha. 

Na Den válečných veteránů, který si připomínáme 11. listopadu, bude ve Zlatém jablku možné zapojit se do sbírky ve prospěch Fondu vojenské solidarity. Tento fond je určen na pomoc všem vojákům České republiky. Rovněž podporuje nezaopatřené děti vojáků, kteří zahynuli při plnění služebních povinností doma nebo v zahraničí. Každý, kdo se rozhodne přispět do tohoto fondu libovolnou částkou, obdrží jako projev poděkování odznak v podobě vlčího máku. 

Výstavu připravil Vojenský historický ústav Praha a Krajské vojenské velitelství Zlín a přístupná je od 1. do 14. listopadu v prostorách prodejní galerie po celou otevírací dobu obchodního centra.

Další informace na www.zlatejablko.cz.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Galerie a muzea - Zlín Akce v obci Zlín

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Příběhy českých...

Villa MemoriesZlín (5.4 km)

Vila VyšehradLuhačovice (14.4 km)

Vila AntoanetaLuhačovice (14.4 km)

Naše tipy...

Akce na Jiný den?