Výstava prezentuje díla mladé malířky Barbory Dohnalové.

Barbora je malířkou a ilustrátorkou, která také užívá pseudonymu Barbara von Grim. Je absolventkou magisterského studia v malířském ateliéru profesora Michaela Rittsteina na Akademii výtvarných umění v Praze. V minulosti absolvovala také zahraniční stáž v Itálii na mozaikářské škole Scuola Mosaicisti del Friuli, kde se učila pracovat s obrazem naprosto jiným způsobem. V posledních letech se zabývá především technikou olejomalby, a akrylové malby na plátně, z menších formátů se dostává stále k větším plátnům, které se brzy přiblíží k nadživotní velikosti. Mimo malbu tvoří také perokresby a ilustrace, jež doplňují několik knižních publikací.

Tématem, který ji nejvíce zajímá je především malba interiérů, detailů obývacích pokojů, či monumentálních knihoven, která je často spojena s průhledy do krajiny. Fascinuje ji dopad slunečního svitu do pokoje a hru stínů a ostrých světel, které tam způsobuje. Snaží se tyto jevy světel a stínů vypozorovat a zaznamenat je ve své malbě. Mimo malbu interiérů lidská obydlí vyobrazuje i z exteriéru, kdy se inspiruje především dřevěnými domy, farmami a viktoriánskou architekturou objevující se v USA. Snaží se vystihnout atmosféru klidu, nostalgie i jakési tiché osamělosti, která provází její tvorbu snad od začátku studia.

Na obrazech většinou nevyobrazuje lidské postavy, avšak dotek lidské přítomnosti lze vycítit ze samotné architektury vytvořené rukama člověka, či interiér pokoje, zařízený podle vkusu jeho majitele.

Barbořina malba je úzce spojena také s literaturou. Nálada a prostředí často souvisí s knihami, které zrovna čte. Jedná se hlavně o inspiraci Stephenem Kingem, Agathou Christie, J.R.R. Tolkienem či H.P. Lovecraftem, tedy autory pracující s čistou fantasií, mystikou a atmosférou plnou tajemna.

Malířskou inspiraci našla v práci americké realistické skupiny Ashcan school z počátku 20. století, jíž členem byl mezi jinými také Edward Hopper, autor, který je Barboře nekončícím zdrojem poznání o práci se světlem a vykreslením nostalgické atmosféry. Ze současných umělců studuje tvorbu švédské umělkyně Mammy Andersson, která se také zabývá především malbou stylizovaných interiérů s deformovanou perspektivou. Dalším umělcem je Kai Althoff, německý neoxpresionista, jež si vypůjčuje momenty z historie a náboženské ikonografie. V českém umění obdivuje Barbora nejvíce práci symbolisty Jakuba Schikanedera žijícího v 19. století, malíře atmosféry, mistra zachycení světla, která se schovává za mystickou mlhou.

Barbora je malířkou a ilustrátorkou, která také užívá pseudonymu Barbara von Grim. Momentálně studuje na Akademii výtvarných umění v Praze v malířském ateliéru profesora Michaela Rittsteina. V minulosti absolvovala také...
Galerie a muzea - Rožnov pod Radhoštěm Akce v obci Rožnov pod Radhoštěm

Podobné akce

29srp - 10říjcelý den

Dan Trantina

, Rožnov pod Radhoštěm Výstava

17říj - 28liscelý den

Peter Uchnár

, Rožnov pod Radhoštěm Výstava

Ubytování v okolí akce Barbora Dohnalová

Rožnovské pivní lázněRožnov pod Radhoštěm (726 metrů)

Wellness resort EnergeticRožnov pod Radhoštěm (805 metrů)

Rekreační středisko RetasoHorní Bečva (9.6 km)