Noc vědců - Hvězdárna Valašské Meziříčí

Noc vědců - Hvězdárna Valašské Meziříčí

Termín: 5.10.2018
Vstupné:

zdarma

Žánr: ostatní akcenoc vědců hvězdárna naučné akce děti rodina zdarma


S ohledem na večerní dobu a omezený prostor pro parkování prosíme návštěvníky, aby parkovali s automobily mimo areál hvězdárny (neplatí pro spoluobčany se sníženou pohyblivostí). Děkujeme za pochopení.


17:00 – 18:00 EXKURZE DO VENKOVNÍ GEOLOGICKÉ EXPOZICE
Komentovaná prohlídka venkovní geologické expozice věnované vzniku a historii Vnějších západních Karpat včetně vnitřních paleontologických expozic.

18:00 – 19:00 SOUHVĚZDÍ OSMY (přednáška pro veřejnost)
Přednáška věnovaná Československým astronomům M. R. Štefánikovi (1880-1919) a Karlu Hujerovi (1902-1988). Štefánik se jako aktivní astronom věnoval observacím sluneční fotosféry a nové konstrukci spektroheliografu. Za svoji vědeckou práci získal ve Francii celou řadu ocenění např. Prix Jules-Janssen. Prof. Hujer je v Čechách téměř neznámou osobností astronomie, protože většinu svého života působil na v USA, kde vyučoval aeronautiku, fyziku a astrofyziku na universitě v Tenessee. Jako aktivní vědec astronom se mimo jiné věnoval spektroskopii binárních hvězd a jako popularizátor propagoval Divišův bleskosvod.
Přednáška se obrací především k Štefánikově a Hujerově vědecké činnosti, ale neopomíjí jejich činnost společenskou a politickou.

Přednáší: Mgr. Radek Kraus, odborný pracovník Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. 

19:00 – 22:00 ASTRONOMICKÉ POZOROVÁNÍ PRO VEŘEJNOST
Večerní obloze budou dominovat planety Mars a Saturn. Dále budeme pozorovat hvězdy, vícenásobné hvězdné soustavy a hvězdokupy. V případě dobrého počasí budou k pozorování využity také přenosné dalekohledy před hlavní budovou hvězdárny. Tato část programu se uskuteční pouze v případě příznivých pozorovacích podmínek.

19:00 – 21:00 ČESKÁ CESTA DO MIKROSVĚTA
Československo a později i Česká republika se významnou měrou podílelo na rozvoji techniky pro pozorování mikrosvěta kolem nás. Technika mikroskopie je známá již dlouho, ale má své limity dané vlnovou délkou světla. Cestu k zobrazování ještě menších objektů otevřel nedávno zesnulý český vědec Armin Delong, zakladatel elektronové mikroskopie v Československu a světově uznávaný fyzik.
Jak fungují moderní mikroskopy a co díky nim můžeme pozorovat? Jak vypadají běžné věci kolem nás pod mikroskopem. Krátké povídání o mikroskopii bude doplněno praktickým pozorováním objektů mikrosvěta pomocí optických mikroskopů.

V průběhu večera bude k dispozici zdarma teplý čaj.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Noc vědců -...

Apartmány Vila Hedvika Rožnov pod Radhoštěm (12.3 km)

Penzion Starojícká-pizza Starý Jičín (12.7 km)