Hudba v zahradách a zámku Kroměříž

Hudba v zahradách a zámku Kroměříž

Adresa:

Kroměříž, Sněmovní náměstí 1

Termín: 23.6.2019 24.8.2019

Žánr: festival vážná hudba


Originální a jedinečné spojení vážné hudby a architektonických skvostů UNESCO v Kroměříži, festival Hudba v zahradách a zámku, letos oslaví jubilejní dvacátý ročník. Dvouměsíční cyklus sedmi koncertů letos doplní i beseda se špičkovým předním českým operním pěvcem Adamem Plachetkou a přednáška psychiatra Cyrila Höschla o odvrácené straně osobností slavných skladatelů. Stejně jako v minulých letech se na pořádání festivalu společně podílí město Kroměříž, Dům kultury v Kroměříži, klub UNESCO Kroměříž, společnost Art Collegium 2002 a Arcibiskupský zámek.

Nic se nemění ani na postu šéfdramaturga celého festivalu, kterým je stejně jako loni ředitel opery a filharmonie v německém Essenu, dirigent Tomáš Netopil. Opět sestavil zajímavou přehlídku kvalitních hudebních těles a interpretů a programovou náplň, které vévodí zejména dvě jména: Antonín Dvořák a Bohuslav Martinů. Dvořákovým skladbám v podání Moravské filharmonie Olomouc je věnovaný Zahajovací koncert 23. června ve Skleníku Květné zahrady. Slavné pásmo Otvírání studánek v podání Dívčího pěveckého sboru SPgŠ Kroměříž a sólistů, bude kromě pocty slavnému skladateli Bohuslavu Martinů i zpestřením Dnů zahrad a zámku 2019 a proběhne 26. června ve Skleníku Květné zahrady.

Ze známých interpretů se v Kroměříži objeví harfenistka Kateřina Englichová, která společně s hobojistou Vilémem Veverkou vystoupí 9. července v Rotundě Květné zahrady a vynikající pěvkyně, sopranistka Kateřina Kněžíková, jež bude účinkovat se souborem Baborák ensemble ve Skleníku Květné zahrady 18. srpna. Výtěžek dobrovolného vstupného koncertu cembalistky a varhanice, profesorky Barbary Marie Willi 20. srpna ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku půjde na podporu Kroměřížského hudebního archivu.

Novinkou letošního ročníku budou i dvě zajímavá setkání s hudební tématikou v kině Nadsklepí. Prvním bude beseda z jedním z našich nejúspěšnějších pěvců Adamem Plachetkou, kterého na podzim čeká koncert v pražské O2 Aréně a o tři dny později, 22. srpna, přednáška psychiatra Cyrila Höschla o psychopatologii slavných skladatelů. „Chceme divákům nabídnout širší hudební zážitek, opřený o setkání s hudebníky samotnými a s osobnostmi, kterým jejich profesní přesah dává hudbě vyniknout v netradičních rovinách,“ říká dramaturg Tomáš Netopil. Stejně jako vloni nebude chybět tradiční součást festivalu – Koncert mezinárodních dirigentských kurzů, který je naplánovaný na 26. července, tradičně ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku.

Závěrečný koncert celého festivalu se uskuteční také ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku 24. srpna a je zajímavý spojením orchestru Moravští komorní sólisté a vybraných studentů Letní hudební akademie Kroměříž. Ta je už dva roky nedílnou součástí festivalu. „Je naší povinností věnovat se mladé generaci a nabízet jim možnost konfrontace s profesním uměleckým životem,“ vysvětluje Tomáš Netopil, který zároveň doufá, že se tak u uměleckého mládí vytváří nové pouto a vztah k místu spjatého s prvními uměleckými kroky, jenž bývá často nejhlubší.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Hudba v zahradách a...

Villa MemoriesZlín (20 km)

Theatre HotelOlomouc (33.1 km)

Theresian Hotel & SpaOlomouc (34 km)