Době navzdory / Jiří Načeradský (1939 - 2014)

Době navzdory / Jiří Načeradský (1939 - 2014)

Termín: 3.12.2020 14.2.2021

3pro - 14úno celý den

Žánr: výstavyumění moderní umění malba vysočina morava zimní výstavy

Umělci: Jiří Načeradský


Výstava je výběrovou retrospektivou, která má v chronologickém průřezu jednotlivými fázemi tvorby veřejnosti především připomenout jednoho z nejdůležitějších autorů české poválečné figurální malby. V druhém plánu projekt zároveň na pozadí malířského odkazu Jiřího Načeradského zpřítomňuje složitost a náročnost životních a tvůrčích podmínek v prostředí znesvobodňujícího totalitního systému. Výstava je jedinečná také tím, že všechny prezentované obrazy jsou zapůjčeny výhradně ze soukromých sbírek.

Malířské dílo Jiřího Načeradského „se rodí ze sociálních a kulturních podmínek doby“ (Karin Thomas), na které autor reaguje, které přirozeně integruje do své tvorby a z jejichž ambivalentní povahy vytváří vlastní svébytnou obrazovou poetiku. Celoživotní obrana před mechanismy ideologie a totality vedla u Načeradského k projevům zvýšené pracovní aktivity, k jakémusi stavu až obsedantní „posedlosti prací“. Období neustálého hledání nových podnětů z konce 60. let střídaly v období husákovské normalizace fáze výrazové akumulace, recyklace, jinotajné a mystifikační introspekce. Pohyb směřující k nějakému potencionálnímu naplnění východiska nahradil pohyb analytický a cyklický. Kritičnost byla zastřena absurditou, sarkasmem a ironií. Motiv opakování se stal v daných podmínkách legitimní výpovědní hodnotou, na jehož pozadí bylo možné se vyrovnávat - i terapeuticky - s každodenní banalitou ve vztahu k mechanismům zabstraktnělé moci. V 70. a 80. letech se v autorových obrazech stále více rozevíraly symbolické nůžky mezi nomenklaturním systémem odosobněné byrokracie (Václav Bělohradský) a vizuální personalizací rezistenčního, nebo rezignujícího stavu jedince. Návrat svobody charakteristický pro 90. léta a s ním nastolení nových společenských podmínek se u Načeradského projevuje zpětnou aktualizací modernistických východisek, jako dlouho potlačované nebo různě ideologizované československé kulturní tradice, i živelnou modifikací vlastního staršího námětového rejstříku. Výstava připomene dílo předního českého figurálního malíře v chronologickém průřezu jednotlivými fázemi tvorby.

Petr Vaňous

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Době navzdory / Jiří...

Grandhotel GarniJihlava (37 metrů)

Hotel Gustav Mahler - JihlavaJihlava (108 metrů)

Penzion a Restaurace AtriumJihlava (179 metrů)