Husité v severozápadních Čechách

Adresa:

Kadaň, Tyršova

Termín: 12.6.2021 28.9.2021
Vstupné:

30,-

12čer - 28zář celý den

Žánr: výstavyhistorievýstava


Výstava o událostech roku 1421 v severozápadních Čechách ve spolupráci s Oblastními muzei v Chomutově i v Lounech se zápůjčkami ze sbírky husitských zbraní pana Jakuba Zemana.

Dělová bašta rondelového typu má na některých místech až čtyři metry široké kamenné zdivo a bývalo v ní umístěno až osm stanovišť pro těžké palné zbraně. Bašta byla také opatřena podsebitím, což dále rozšiřovalo možnosti obránců. Rozsáhlé palebné pole bašty zaujímalo prostor od Prunéřovské brány až po údolí říčky Bystřice na Špitálském předměstí. Její název je odvozen od přilehlého minoritského kláštera svatého Michaela z první poloviny 13. století, který se nachází za baštou. Obvodové zdi kláštera byly přímou součástí vnitřního hradebního pásu, jeho nároží pak bylo uzpůsobeno také jako obranná bašta. Třetí obranná bašta v prostoru pod Minoritskou baštou byla součástí vnějšího hradebního pásu, před nímž byl vyhlouben hradební příkop. Tato bašta sloužila v průběhu druhé poloviny 19. století jako synagoga, proto je někdy nazývána také jako Židovský templ. Na konci 19. století byla bašta prodána do soukromého vlastnictví. Blízký obranný komplex Prunéřovské brány byl zničen během asanace městského opevnění na počátku 19. století.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Husité v...

Apartmány U KašnyKadaĹ (138 metrů)

Penzion U Karla IV.KadaĹ (214 metrů)

Penzion Bily BeranekKadaĹ (247 metrů)