Třicet let po sametové revoluci znovu vyvstává otázka, kam naše společnost směřuje. Co zbývá naší generaci teď, v momentě, kdy nastává opětovná společenská transformace, kterou si všichni uvědomujeme, ale pojmenovat ji je těžší než kdy dříve?

Svou aktuální obavu tak na výstavě odhalují čeští umělci Matěj Al-Ali, Tereza Bonaventurová, Romana Drdová, Filip Hauer, Šimon Kadlčák, David Přílučík, Dana Sahánková, Tomáš Spevák, Johana Střížková, Roman Štětina a Jiří Žák. Oslovení autoři jsou záměrně vybráni ve věkovém rozmezí ročníků 1983 – 1992, aby tak co nejautentičtěji reprezentovali hlas naší doby. Ve své tvorbě využívají nejrůznější média od klasické malby, sochy, performance, site specific instalací,  až po počítačovou hru, kterou si návštěvník bude moci sám zahrát.

Výstavní koncept je inspirovaný kurátorským projektem manželů Ševčíkových, s názvem To, co zbývá, který se konal v roce 1993 ve Štencově domě v Praze. Ševčíkovi tehdy oslovili skupinu aktivně tvořících umělců se záměrem volného výběru z jejich aktuální tvorby. Vznikla tak výstava plná svěžího umění, ze kterého byl cítit zřetelný optimismus porevoluční doby vyhlížející lepší zítřky. Interpretace tohoto momentálního pocitu byla pro autory výstavy v konečném důsledku mnohem důležitější, než pomyslná estetická celistvost.

Současná mladá generace sice také prochází společenskou proměnou, ale oproti té předchozí se nachází ve zcela odlišné výchozí situaci. Budoucnost vidí nejasně a místo pozitivního očekávání spojeného se změnou pociťuje spíše strach z odcizení, ztráty pozornosti, neschopnosti komunikovat, manipulace s veřejným prostorem a všeobecně vysokých nároků kladených společností, která ji obklopuje. A právě tyto nejistoty se odrážejí v tvorbě umělců na skupinové výstavě A co nám zbývá teď?.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Galerie a muzea - Ústí nad Labem Akce v obci Ústí nad Labem

Podobné akce

Ubytování v okolí akce A co nám zbývá teď?

Penzion Green StarÚstí nad Labem (222 metrů)

Penzion Lada a Lada 2Ústí nad Labem (1 379 metrů)

Restaurace PaloučekÚstí nad Labem (1 593 metrů)