Festival Úštěk - Divadlo na Jezerce - Saturnin

Festival Úštěk - Divadlo na Jezerce - Saturnin

Adresa:

Úštěk, Kamenná ulice

Termín: 28.6.2019 v 19:30 hod. (pátek)
Vstupné:

250

28červen pátek 19:30

Žánr: divadlo


Saturnin  - Zdeněk Jirotka

Vítejte v časech, kdy se k sobě lidé chovali slušně.

Saturnin je humoristický román Zdeňka Jirotky z roku 1942 s postavami vypravěče, nepředvídatelného sluhy Saturnina, tety Kateřiny, jejího syna Milouše, krásné slečny Barbory, strýce Františka, doktora Vlacha a vypravěčova dědečka. Jde o nejúspěšnější Jirotkův román, který značně vyniká nad ostatní autorova díla.

Zdeněk Jirotka se v roce 1940 stal díky Janu Drdovi spolupracovníkem Lidových novin. Ve společnosti Drdy, Jiřího Brdečky a dalších vyprávěl Jirotka historky ze života a Drda jej vyzval, aby do Lidových novin napsal povídku. Krátká povídka pod názvem Můj sluha Saturnin vyšla v Lidových novinách 24. srpna 1940. Velkou část románu psal Jirotka v koupelně svého pražského bytu, protože v období Protektorátu bylo kvůli náletům nařízeno zatemnění oken a v koupelně okno nebylo. Román byl přeložen do angličtiny, němčiny, španělštiny, italštiny a lotyštiny.

Na motivy románu natočil roku 1994 režisér Jiří Věrčák čtyřdílný seriál Saturnin, který byl později sestříhán i do podoby celovečerního filmu.

Režie:
Petr VACEK
Produkce:
Jan HRUŠÍNSKÝ
Scéna a kostýmy:
Lucie HALGAŠOVÁ
Choreografie:
Klára LIDOVÁ
Videosekvence:
Matěj BALCAR

Divadla - Ústecký kraj Akce v obci Úštěk

Podobné akce

8duben pondělí 19:00

Můžem i s mužem

, U Císařských lázní 4 Divadlo

16duben úterý