Josef Sudek / fotografie

Josef Sudek / fotografie

Adresa:

Kolín, Smetanova 557

Termín: 11.4.2018 23.6.2018

11dub - 23čer celý den

Žánr: výstavy


JOSEF SUDEK (*17. března 1896 Kolín, + 15. září 1976 Praha)

významný český fotograf

Začal fotografovat ve svých 17 letech. Svá vrcholná díla vytvořil ve zralém věku - poté, co rezignoval na vlivy moderních proudů. Ve 30. letech odrážely jeho fotografie především vnější svět a teprve od 40. let našel obratem k sobě samému svou nezaměnitelnou tvůrčí podobu, díky které je známý i v zahraničí. Tehdy začaly vznikat jeho proslavené pohledy z okna ateliéru a pozoruhodná zátiší, oboje zpracované kontaktním otiskem různě velkých negativů na pozitiv.

Sudkovo dílo z doby před druhou světovou válkou netvoří žádný kompaktní celek. Začátky patřily secesním ušlechtilým tiskům, bromolejotisku a uhlotisku, které proměňovaly fotografii v grafiku. Pod vlivem D. J. Růžičky se po roce 1921 přiklonil k nemanipulované fotografii se zájmem o měkkou světelnou kresbu. Čitelný byl vliv romantismu, pokud jde o zobrazování dění v krajině,

Sudkovou specialitou byla příroda ve větru a znázornění. V přechodné době (1926–1929) objevoval nové motivy a využíval ostrého i neostrého vykreslení námětů. Na konci dvacátých let se přiklonil k preciznímu popisu skutečnosti v neutrálním světle. Tento způsob tvorby dominoval od roku 1930 v celé Evropě a jeho centrem byla německá nová věcnost.

V Sudkově díle se však rýsují soubory soustřeďující se na určité lokality, žánrové a námětové okruhy. Například soubory Praha, krajina nebo stromy fotografoval stále. V období druhé světové války se jeho tvorba značně proměnila. Po ztrátě komerčních zakázek se zaměřil na fotografování ryze uměleckých snímků. Od roku 1940 přestal negativy zvětšovat a pracoval pouze technikou kontaktních otisků. Používal velkoformátové deskové kamery, později se vrátil k uhlotisku v obavě o trvanlivost bromostříbrných pozitivů.

Díky přátelství s Jaromírem Funkem se jejich motivy z kolínského prostředí často spojují. Zejména snímky z kolínského ostrova, z Polabí a dalších míst Kolína mají tytéž datace, intenzitu světla, kompozice i výběr záběru. Komparace jejich tvůrčích profilů v té době byla logická, přátelská a velmi osobní. Oba dva se stali světovými fotografy i když se jejich umělecké cesty rozlišily a dospěly ke svému cíly jinak.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

O akci jsme již napsali...

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Josef Sudek / fotografie

Pension Pod věží Kolín (360 metrů)

Pension Falconi Kolín (799 metrů)