Duše plná koleček – za tajemstvím pohybu mechanických hraček a figur

Duše plná koleček – za tajemstvím pohybu mechanických hraček a figur

Adresa:

Beroun, Husovo náměstí 87

Termín: 16.6.2020 30.8.2020

16čer - 30srp celý den

Žánr: výstavyumění stroje mechanika hračky děti historie střední čechy letní výstavy


Muzeum Českého krasu vás na ní ve spolupráci s Národním technickým muzeem v Praze zavede do svébytného světa mechanického pohybu. Budete mít šanci poznat kuriózní předměty, jejichž podoba i neuvěřitelně komplikované mechanismy dodnes vyvolávají úžas. Uvidíte výběr strojů od 18. století do současnosti, které svými pohyby napodobují přírodní jevy či živé bytosti. S vidinou vyššího zisku vzniklo mnoho přístrojů, jež vytvářely dojem mechanického života. Dodnes vzbuzují v lidech zájem a právem jsou považovány za umělecky i řemeslně velmi ceněné rarity.

Na výstavě nazvané příznačně Duše plná koleček bude k vidění např. terč znázorňující latrínu. „V této části střeleckého terče vidíme mladíka, který sedí v kadibudce. Po zásahu se spustil mechanismus, který velmi naturalisticky ztvárnil, co v té kadibudce provádí,“ vysvětluje autor výstavy Mgr. Pařízek. Prohlédnout si budete moci také hodiny v podobě lidské hlavy s pohyblivýma očima, u jiných hodin tlučou při odbíjení do kovadliny dva kováři. Nechybí ani různé mechanické hračky. „Zajímavostí na pohled i na poslech jsou hrající klícky s mechanickými ptáčky, které jsou velikou sběratelskou vzácností,“ dodává Pařízek.

Výstava seznámí s automaty – pohyblivými figurami, které pochází ze státních i soukromých sbírek z celé České republiky. Divácky nejpoutavější bude jistě pohyblivá opičí kapela nebo originál koně, který vozil děti na letenském kolotoči bezmála sto let.

Součástí výstavy bude také hrací koutek pro děti. Školy a skupiny si mohou objednat tvořivý doprovodný program, při kterém si děti vyrobí pohyblivou figurku.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Galerie a muzea - Beroun Akce v obci Beroun

Podobné akce

2srp - 6procelý den

Kurt Gebauer

, Malé náměstí 74 Výstava

2srp - 6procelý den

Ubytování v okolí akce Duše plná koleček –...

Relax Pohoda HouseLoděnice (6.2 km)

Restaurant a penzion Pod Draci skalouKarlštejn (8.3 km)

Sporthotel Břve HostiviceHostivice (17.2 km)