Dožínky - Kouřim

Dožínky - Kouřim

Termín: 22.8.2020 v 10:00 hod. (sobota)
Vstupné:

120 Kč, snížené 80 Kč

22srpen sobota 10:00

Žánr: ostatní akcedožínky folklor akce v přírodě řemesla výstava historie


Vypravte se s námi do 19. století na dožínky - slavnost po ukončení žní. Čeká vás dožínkový průvod, uvidíte a vyzkoušíte si řadu řemesel, poučíte se o konopí, budeme péct chleba a vyrábět ozdoby na dožínkový věnec...

Program od 10 do 18 hodin, vstupné 120 Kč, snížené 80 Kč, rodinné 320 Kč.

Program podrobně
V 11:00, 14:00 a 16:00 hodin projde areálem muzea za zpěvu a tance dožínkový průvod. U sochy sv. Donáta se ženci pomodlí ke svému patronovi – ochránci před bleskem a bouřkou. Nejkrásnější žnečka předá rychtáři dožínkový věnec.
Bude se tkát na tkalcovském stavu z 18. století, kovat ve starobylé kovárně, děti si určitě rádi ukovají vlastní hřebík a společně s rodiči vyrobí slaměnou ozdobu na dožínkový věnec.
Dozvíte se o způsobech využití konopí nejen v české lidové tradici a jídelníčku našich předků v době žní. Na prostřeném stole uvidíte čerstvě připravené tradiční pokrmy, které většina z nás ke své velké škodě nikdy nejedla.
Pečení v chlebové peci není jednoduchá věc. Seznámíte se s celým procesem od topení, vymetání a zadělávání těsta k hotovému pečivu. Svoji šikovnost si ověříte na dílně pečení chlebových uzlíků a vdolků, znalosti pak při poznávání různých druhů obilovin a luštěnin.
Velkým lákadlem jistě bude možnost vyzkoušet si sečení obilí a vázání snopů či ukázka fungování hrsťové sekačky. Vystaveny budou stroje a nářadí pro žňovou seč, pluhy a stroje pro podmítku, orbu, přípravu půdy a setí.
Své řemeslo předvedou Bednáři Plzeňského Prazdroje a zájemci si vyzkouší, jak některé z bednářských dovedností sami zvládnou.
Bylinkářka Jana Hunalová nabídne vlastní bylinné čaje a ráda poradí, firma Likeria z Kouřimi nabídne speciální alkoholové nápoje a sirupy zajímavého složení. Nebude chybět tradiční občerstvení podávané ve starobylé hospodě zvané Šperkovna.
V muzeu probíhá výstava „Od Markéty k Matičkám“, pracovníci muzea v dobovém oblečení hospodářů k ní podají odborný výklad.
Výjimečnou událostí bude letos požehnání mariánského sloupu z Konárovic knězem Řádu křižovníků s červenou hvězdou P. PhDr. Markem Pučalíkem, Ph.D., O.Cr.

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Dožínky - Kouřim

Usedlost NouzovZásmuky (9.3 km)

U PichlerůPňov-Předhradí (14.5 km)

StromhouseVlkančice (15.3 km)