Noc vědců - Hvězdárna Sedlčany

Noc vědců - Hvězdárna Sedlčany

Adresa:

Sedlčany, Sedlčany 15

Termín: 5.10.2018
Vstupné:

zdarma

5říjen pátek 17:00

Žánr: ostatní akcenoc vědců hvězdárna naučné akce děti rodina zdarma


Na hvězdárně Josefa Sadila v Sedlčanech proběhne Noc vědců pro všechny věkové kategorie. Začíná v 17 hodin a končí ve 24 hodin. Pro vytrvalce a při bezoblačné obloze pak pokračujeme až do 2. hodiny po půlnoci.

- Pozorování: Budeme nejprve sledovat zapadající Slunce. Měsíc čtyři dny před novem nebude rušit svým světlem pozorování mlhovin a galaxií, ale na slabé mlhoviny a galaxie použijeme CCD kameru v ohnisku zrcadlového dalekohledu a můžeme je porovnat s přímým pohledem do okuláru velkého dalekohledu. Z planet budou na večerní obloze Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. V průběhu večera proběhne ukázka využití profesionálních CCD kamer při fotometrii hvězd a exoplanet s podrobnějším výkladem.
- Diskuze: Čas potřebný k cestování od planet k mlhovinám vyplníme diskusí na nejrůznější témata např. kosmologie a fyzika elementárních částic, vývoj vesmíru od Velkého třesku, černé díry a gravitační vlny, co víme o temné hmotě a temné energii, hlavních složkách kosmického prostoru. Témata budou volena podle zájmu účastníků NV2018.

V případě nepříznivého počasí bude večerní program doplněn přednáškou s obrazovou prezentací na téma „Pozorování exoplanet v amatérských podmínkách“ Františka Lomoze, správce hvězdárny.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Noc vědců -...

Resort Beach NOVÁ ŽIVOHOŠŤ Křečovice (10.5 km)

Chalupa Filip Sedlec - Prčice (15.5 km)