Pocta Pavlu Šmokovi

Pocta Pavlu Šmokovi

Adresa:

Praha 2, Náměstí Míru 7

Termín: 23.10.2016
Vstupné:

140-530 Kč

23říjen neděle 19:00

Žánr: divadlobalettaneční


Pavel Šmok (*22. října 1927 – 4. dubna 2016), jeden z největších tuzemských choreografů a protagonistů moderního tance, by v sobotu oslavil své devětaosmdesáté narozeniny. Při příležitosti nedožitého životního jubilea svého zakladatele a dlouholetého uměleckého šéfa připravil Pražský komorní balet slavnostní galavečer, který se bude konat v neděli 23. října 2016 od 19 hodin v pražském Divadle na Vinohradech.

Pavel Šmok byl jednou z nejvýraznějších osobností českého baletu a tanečního divadla posledních desetiletí. Nastudoval kolem stovky baletních titulů, kolem šedesáti ve světové premiéře. Na programu galapředstavení budou dvě Mistrova díla, Pražský komorní balet uvede v novém nastudování jeho choreografie „Holoubek“ a „Z mého života“. Kromě PKB se ve slavnostním večeru představí také Balet Národního divadla v Praze, Balet Národního divadla v Brně a Balet Slovenského Národního divadla v Bratislavě, choreografie Petra Zusky, Mária Radačovského a Natálie Horečné.

„Je mi ctí a potěšením participovat svým dílem ve večeru, který je věnován památce Pavla Šmoka,“ říká dlouholetý umělecký šéf Baletu Národního divadla v Praze Petr Zuska, který před lety jako sólista Šmokova PKB začínal. „Oba duety, které jsem pro tuto příležitost vybral, jsou dle mého Pavlově duši blízké. Oba s sebou přinášejí závan existenciálních témat, v obou jasně rezonuje láska a smrt. Lyrickou už Pavel Šmok viděl v roce 2010 na představení jemu věnovaném, kdy jsem mu ji i sám zatančil. Snad se mu bude líbit i dnes, ač už se bude dívat z jiné perspektivy. ROUTE 50 je mé nejaktuálnější dílko, které jsem vytvořil pro Terezu Podařilovou a sebe, tedy z pohledu čistě baletního pro babičku s dědečkem.“

„Pavel Šmok pro mne byl a vždy bude mimořádnou uměleckou osobností a skvělým člověkem. Tato kombinace je v našem uměleckém světě velmi neobvyklá,“ říká Jozef Dolinský ml., ředitel Baletu Slovenského Národního divadla. „Pro slavnostní galavečer na Mistrovu poctu jsem vybral malý, ale o to upřímnější pozdrav ze Slovenska. Duet Duší ze Slovenských tanců od Petra Breinera v choreografii Natálie Horečné.“

Diváci se mohou těšit také na zbrusu novou choreografii s názvem Beethoven, která bude mít během večera svou premiéru. Exkluzivně pro slavnostní galapředstavení ji připravil Mário Radačovský, umělecký šéf Baletu Národního divadla Brno. Inspirací pro vznik duetu byl Radačovskému sám Mistr hudby Ludwig van Beethoven. Člověk s neuvěřitelným talentem a darem z vyšších sfér, který změnil symfonickou hudbu, přitom člověk citlivý a vášnivý, mimořádný hudební genius. Stejným způsobem vnímá Mário Radačovský i Mistra choreografie Pavla Šmoka, který velmi výrazně ovlivnil vývoj československé choreografické tvorby.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Divadla - Praha 2 Akce v MČ Praha 2

Podobné akce

24březen sobota 14:00

Kleopatra

, Na Příkopě 31 Divadlo

8prosinec pátek 19:00

Natěrač

, Jungmannova 9 Divadlo

2březen pátek 19:00

Aida

, Národní 1 Divadlo

13prosinec středa 19:00

Tosca

, Národní 1 Divadlo

Ubytování v okolí akce Pocta Pavlu Šmokovi

Hotel Arkada Praha 2 (230 metrů)

Residence San Marco Trevi Praha 2 - Vinohrady (262 metrů)

Doporučené akce v Praze

Akce v Praze na Jiný den?

V okolí doporučujeme...

Žižkovská věž Žižkovská věž Praha 3 (1 144 m)
Prašná brána Prašná brána Praha 1 (1 405 m)
Kavárna Kaaba Kavárna Kaaba Praha 2 (280 m)