Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj

Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj

Termín: 15.9.2016 15.1.2017
Vstupné:

základní 240 Kč; Snížené 140 Kč; Rodinné 500 Kč

15zář - 15led celý den

Žánr: výstavyMalbaobrazy

Umělci: Henri Rousseau


Henri Rousseau, zvaný Celník (1844–1910), patří k nejvýznamnějším umělcům přelomu 19. a 20. století. Svým dílem zaujal nejen intelektuály jako byli Guillaume Apollinaire a sběratele – například Wilhelma von Uhde, ale také řadu malířů. Ve svých obrazech předjímal nebo řešil podobné problémy jako Paul Cézanne, Paul Gauguin, Pablo Picasso, Frida Kahlo ad. Jako svůj inspirační zdroj ho vyzdvihovala zejména skupina Der Blaue Reiter v čele s Wassily Kandinskym.

Výstava je realizována ve spolupráci s pařížským Musée d'Orsay na základě konceptu, který připravila Gabriella Belli (Fondazione Musei Civici di Venezia) a Guy Cogeval (Musée d'Orsay). Autoři Rousseaua zasazují do kontextu ostatních neméně významných umělců a snaží se vysledovat podněty spojené s archaičností, klasičností a svébytnou vizí realismu. Národní galerie v Praze představí Henriho Rousseaua na podzim roku 2016 po skončení výstavy v Musée d’Orsay.

Výběr z pařížské expozice bude doplněn o díla českých umělců jako jsou Otto Gutfreund, Jan Zrzavý nebo Toyen, která přiblíží působení malíře na domácí prostředí. Na výstavu budou zapůjčena díla z řady prestižních domácích a zahraničních institucí i soukromých sbírek.

  • Autoři koncepce: Gabriella Belli, Guy Cogeval
  • Kurátorka výstavy: Kristýna Brožová
Foto: Henri Rousseau, Válka (Jízda sváru), ca 1894, olej, plátno, Paris, Musée d’Orsay
Henri Rousseau zvaný Celník (1844–1910), patří k nejvýznamnějším umělcům přelomu 19. a 20. století. Ve svých obrazech předjímal nebo řešil podobné problémy jako Paul Cézanne, Paul Gauguin, Pablo Picasso, Frida Kahlo ad. 

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

O akci jsme již napsali...

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Celník Rousseau:...

Hotel Černý Slon Praha 1 (46 metrů)

Old Town Square Hotel Praha 1 (108 metrů)