F. Racek (život a dílo)

Námět na krátkou hru: u břehu Azovského moře, na hromadě naplavených odpadků, leží nepohřbený Racek. Konstantin Treplev do něj šťouchá klackem a tiše šeptá: “Mami… Mami, víš, já… Já jsem zjistil… Rozhodl jsem se. Uvědomil jsem si… Totiž… Mami, víš, já jsem asi umělec.” Veselohra pro tři pozůstalé a smartphone. Konec hry.

Inscenace F. RACEK /život a dílo/ je autorská variace na texty A. P. Čechova Racek a Život a dílo skladatele Foltýna Karla Čapka. Ústředním tématem je studie pozice člověka-tvůrce-umělce ve společnosti 21. století. Kdo je umělec? Jak je vnímán svým okolím? A kdo už umělec není? Jedná se o generační komentář nejen k otázkám obrazu umění a tvorby v digitální době.

Děj hry je zasazen do smuteční hostiny po pohřbu Konstantina Trepleva, hlavní postavy Čechovova dramatu Racek. Pozůstalí vzpomínají na zesnulého, kriticky komentují jeho “život a dílo” a jen postupně odkrývají okolnosti jeho sebevraždy, na které zřejmě nesou svůj díl viny. Inscenace v ironické koláži klade vedle sebe citace z klasických textů s autorskými pasážemi a Čechovův a Čapkův jazyk nechává zaznívat vedle příspěvků z facebooku, surreálně laděných filmových projekcí a hudby sarkasticky parafrázující populární písňovou tvorbu.

Inscenace vznikla za pomoci finančního příspěvku NADACE ŽIVOT UMĚLCE.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Doporučujeme Divadla - Praha 3 Akce v okolí
  • Divadlo Ponec

    Nejoblíbenější divadlo poblíž

    Divadlo Ponec
    Praha 3, Husitská 24

    Divadlo Ponec se jako zcela nový druh uměleckého prostoru poprvé otevřelo... zobrazit více


Máš k tomu co říct?

...tak to řekni

Za tvůj názor budeme rádi. Nejprve se ale přihlaš.