Výstava návrhů z architektonicko-umělecké soutěže na podobu památníku jana palacha

Výstava návrhů z architektonicko-umělecké soutěže na podobu památníku jana palacha

Termín: 18.5.2016 21.8.2016

18kvě - 21srp celý den

Žánr: výstavyFotografie


Národní muzeum uzavřelo architektonicko-uměleckou soutěž o návrh Památníku Jana Palacha ve Všetatech. V soutěžní lhůtě bylo přijato celkem 31 návrhů, z nichž vybírala porota v čele s předsedou Josefem Pleskotem. Vítězný koncept byl slavnostně představen 17. května na tiskové konferenci Národního muzea. Stal se jím návrh architektů z MCA atelier s.r.o., na jehož základě vznikne do roku 2018 ve Všetatech umělecky cenný památník se silným emočním nábojem. Na druhém místě se umístil návrh architektů Tomáše Zavorala a Jiřího Rozkovce, jako třetí pak byl oceněn Szymon Rozwałka z architektonické kanceláře RO_AR Szymon Rozwałka architects.

Všechny soutěžní návrhy, včetně vítězného konceptu, budou vystaveny od 18. května do 21. srpna 2016 v Nové budově Národního muzea. Památník vznikne v místech domu, v němž Jan Palach žil a který je nyní dlouhodobě neobývaný a ve velice špatném technickém a stavebním stavu.

U vítězného návrhu porota především ocenila komplexně intelektuálně zvládnutý přístup s přesně promyšlenou dramaturgií expozice směřující k interpretaci Palachova odkazu. Původní dům je ve vítězném návrhu zachován ve své nejzákladnější stavební substanci, přičemž autoři do něj navíc vklínili hranu symbolizující komunistický režim.

Hrana směřuje k záblesku světla a k opuštěnému rodinnému stolu, který zároveň může mít význam společného stolu národa, jenž se stal opuštěným. V interiéru Palachova domu působí sugestivně štěrbinové světlo z neúplně zaslepených oken. Atmosféru celého prostoru doplní torza Palachových pokojů s nezakrytými okny.

Celkové řešení Památníku je založeno na jeho významovém členění ve třech hlavních zónách – symbolické, kontemplační a edukační. Palachův dům nyní čeká kompletní rekonstrukce a vznikne tak nový architektonicko-umělecký objekt se silným emočním nábojem.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Galerie a muzea - Praha 1 Akce v MČ Praha 1

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Výstava návrhů z...

Hotel Royal Plaza Praha 2 (171 metrů)

Hotel Mušketýr Praha 1 (198 metrů)

Doporučené akce v Praze

Akce v Praze na Jiný den?

V okolí doporučujeme...

Prašná brána Prašná brána Praha 1 (894 m)
Pražský Orloj Pražský Orloj Praha 1 (1 129 m)
Kavárna Kaaba Kavárna Kaaba Praha 2 (418 m)