Jiří Sozanský: 1969, rok zlomu

Národní muzeum ve spolupráci se sdružením SYMPOSION – FP pořádá ve dnech 20. května – 21. srpna 2016 výstavu děl Jiřího Sozanského, jejichž společným tématem je Jan Palach.

Jiří Sozanský (nar. 1946) patří bez diskuze mezi umělce, kteří pojímají odpovědně svoji roli v pojetí umění jako osobní výpovědi o světě kolem nás. To je nepochybně i důvodem pro to, že opakovaně a naléhavě nastoluje aktuální a ne příliš populární téma, které ve své umělecké reflexi zároveň zrcadlí stav a směřování naší civilizace. Instalace výstavy je dílem architekta Josefa Pleskota, který do prostorového pojetí výstavy zakomponoval i prosklenou fasádní stěnu Nové budovy Národního muzea čímž výstavu vizuálně a symbolicky propojil s místem Palachova činu.

Výstavní projekty Jiřího Sozanského doprovázejí obsáhlé publikace s texty historiků a filozofů, které přesahují rámec katalogu v poloze svébytného uměleckého počinu intermediální povahy. Výstava samotná zahrnuje velkoformátové malby, asambláže, koláže a fotografie. Součástí výstavy jsou i dva filmové dokumenty – rozhovor J. Sozanského s Olbramem Zoubkem a záznam Palachovi věnovaného večera v Národním divadle s názvem JAN 69.

Dílo Jiřího Sozanského je zastoupeno ve sbírkách řady českých i zahraničních muzeí umění. V roce 2016 získal Jiří Sozanský titul Rytíř české kultury, udělený ministrem kultury ČR.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Doporučujeme Galerie a muzea - Praha 1 Akce v okolí
 • Divadlo ARCHA

  Nejoblíbenější divadlo poblíž

  Divadlo ARCHA
  Praha 1, Na Poříčí 26

 • Divadlo Kampa

  Nejoblíbenější divadlo poblíž

  Divadlo Kampa
  Praha 1, Nosticova 2a

Máš k tomu co říct?

...tak to řekni

Za tvůj názor budeme rádi. Nejprve se ale přihlaš.