Re|conceptualizing Roma Resistance, výstava a diskuze s kurátorkou

Re|conceptualizing Roma Resistance, výstava a diskuze s kurátorkou

Adresa:

Praha 1, Masarykovo nábřeží 32

Termín: 3.6.2016 17.6.2016

3čer - 17čer celý den

Žánr: výstavy


Výstava (Re)conceptualizing Roma Resistance v rámci Světového romského festival KHAMORO bude zahájena 03.06.2016 v 17 hodin diskuzí s kurátorkou Tímeou Junghaus. Výstava se koná do 8. července.

Umělci: Daniel Baker, Júlia Baki, Tibor Balogh, Miklós Déri, Lada Gaziova, Sead Kazanxhiu, Delaine Le Bas, Dusan Marinkovic, Tamara Moyzes, Csaba Nemes, Alex Schikowski, Marcin Tas Kurátorka: Tímea Junghaus Romská komunita se svými 10 až 12 miliony příslušníky představuje nejen jednu z největších, ale také nejrůznorodějších menšin v Evropě. Přesto jsou Romové dodnes konfrontováni se stereotypy a předsudky, které vycházejí z pětisetleté historie vyčleňování, diskriminace a pronásledování.

O tom, že se na příběh Romů dá nahlížet jinak než jako na oběti, svědčí příklady odporu, vzpoury a hrdinských činů Romů jako byla obě romská povstání v Osvětimi v roce 1944 nebo činnost v rámci celoevropského partizánského hnutí za nacistického režimu. Jde přitom o změnu prizmatu, jímž byla komunita historicky nazírána, o to, abychom se osvobodili od historicky zakořeněného úhlu pohledu a klišé, které Romy staví do role obětí.

Namísto narativu o utlačování nastupují příběhy o odporu, hledání vlastní identity a schopnosti prosadit se. Výstava kurátorky a kunsthistoričky Tímey Junghaus se zaměřuje na motiv romského odboje, který kurátorka chápe jako klíčový aspekt romských dějin a zároveň vyzdvihuje romské umění jako vědomou a kreativní formu romského odboje, podobu kulturního přežití a projev etnického a politického zasazení se o budoucnost Romů. Nové pojetí historické zkušenosti, vycházející z romské perspektivy je součástí nové romské identity, která se odráží nejen ve výtvarném umění.

Být v opozici nestačí. Jakmile se situace zklidní, je třeba začít pracovat sama na sobě. bell hooks (afroamerická feministka, *1952) Výstava je inspirována aktuálními vědeckými poznatky vycházejícími ze spolupráce Institutu Toma Lantose a ternYpe International Roma Youth Network a La Voix des Rroms. Výstavu podpořila Mezinárodní aliance pro připomínání holocaustu. Výstava probíhá za laskavé podpory Nadace Alfreda Toepfera F.V.S., Hellerau – Evropského centra umění Drážďany a Evropské romské kulturní nadace. 

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Galerie a muzea - Praha 1 Akce v MČ Praha 1

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Re|conceptualizing Roma...

Old Town Apartments - Theatre Praha 1 (159 metrů)

Best Western Hotel Páv Praha 1 (209 metrů)

Doporučené akce v Praze

Akce v Praze na Jiný den?

V okolí doporučujeme...

Národní divadlo Národní divadlo Praha 1 (207 m)
Karlův most Karlův most Praha 1 (834 m)
Café Louvre Café Louvre Praha 1 (419 m)