Andreas Ströhl:

Praha 1, Masarykovo nábřeží 32

14.6.2016

Další vstupenky

Andreas Ströhl: "Vilém Flusser - fenomenologie komunikace“ (přednáška a prezentace knihy)

Představení knihy českého filosofa komunikace, Viléma Flussera v souvislosti s publikací jejího překladu do češtiny Dlouholetý zaměstnanec Goethe-Institutu v Mnichově a bývalý ředitel mnichovského Filmfestu, Andreas Ströhl, již vydal celou řadu publikací věnujících se dílu českého filosofa Viléma Flussera, zaměřujícího se na téma komunikace.

Prostřednictvím monografie nazvané „Vilém Flusser (1920-1991): fenomenologie komunikace“ se pokouší o změnu doposud poměrně jednostranného vnímání Flussera, jakožto mediálního teoretika. Ve spolupráci s Nakladatelství Argo, které monografii vydalo v češtině - jakožto Flusserově mateřském jazyce na začátku roku, bude dílo za účasti autora představeno veřejnosti.

Přednášky se zúčastní jedna z překladatelek Jana Vymazalová, odpovědná redaktorka Magdaléna Moravová, a v neposlední řadě také Kateřina Krtilová, která do monografie přispěla kapitolou týkající se přijetí Flusserova díla českým publikem. Jazyk: česky/německy | Sprache: deutsch/tschechisch Vstup zdarma | Eintritt frei. Ströhl ve svém díle nazírá na Flusserův život a působení kriticky, a snaží se tak doložit svůj osobní pohled na Flussera, jako anti-mediálního teoretika.

Využívá k tomu klíčové pojmy Flusserovy filosofie, rozebírá nejdůležitější spisy rodilého Pražana a ukazuje jakým způsobem jeho myšlení ovlivnili významní myslitelé jako byli Edmund Husserl, Martin Buber, Ludwig Wittgenstein nebo dokonce Franz Kafka. Vilém Flusser Viléma Flussera přivedl k filosofii v podstatě přirozeně jeho život v exilu. Tento filosof zabývající se komunikací se narodil v roce 1920 do rodiny pražských židovských intelektuálů.

V roce 1930 utekl před nacismem do Anglie. Žil pak několik let v Brazílii, kde se v roce 1967 stal členem Katedry komunikačních teorií na vysoké škole Escola Superior de Cinema v Sao Paulu. Od tohoto roku přednášel často v zahraničí a zabýval se tématy týkajícími se lidské komunikace. Své myšlenkové postoje označil pojmem Komunikologie (v tedy věda o lidské komunikaci), který sám vytvořil. Svůj poslední veřejný výstup měl v roce 1991 v pražském Goethe-Institutu, po němž došlo k tragické události - 27.11.1991 Flusser zemřel na následky autonehody při zpáteční cestě z Prahy do Francie. 

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Doporučujeme Kulturní centra - Praha 1 Akce v okolí
 • Studio Ypsilon

  Nejoblíbenější divadlo poblíž

  Studio Ypsilon
  Praha 1, Spálená 16

 • Divadlo Kampa

  Nejoblíbenější divadlo poblíž

  Divadlo Kampa
  Praha 1, Nosticova 2a

Máš k tomu co říct?

...tak to řekni

Za tvůj názor budeme rádi. Nejprve se ale přihlaš.