International Shakuhachi Festival Prague 2016

International Shakuhachi Festival Prague 2016

Adresa:

Praha 1

Termín: 2.6.2016 6.6.2016
Vstupné:

!150 – 2500

2čer - 6čer celý den

Žánr: festivalyWorld


Mezinárodní festival zasvěcený japonské hudbě přivede do Prahy mistry bambusové flétny šakuhači. Hrát budou s místními orchestry.

International Shakuhachi Festival Prague (ISFP, 2. - 6. 6.), jubilejní 10. ročník festivalu, představí celou řadu významných premiér, na které české publikum muselo dlouho čekat. Ve spolupráci s Pražským jarem a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu bude 5. 6. uveden koncert skladeb pro japonské nástroje a symfonický orchestr, v rámci kterého zazní i legendární November Steps skladatele Toru Takemitsua, kde jako sólisté vystoupí světoznámí sólisté Kifu Mitsuhashi a Kumiko Shuto.

Další mimořádné novinky na české scéně nabídne i koncert současných japonských skladatelů v podání orchestru BERG v unikátním podzemním sále dlouho zavřeného kina 64 U hradeb 6. června. Celou řadu akcí věnovaných japonské duchovní a komorní hudbě budou moci návštěvníci zažít v sídle festivalu na HAMU, na Malostranském náměstí. Vedle nabitých koncertů se budou moci s japonskou hudbou seznámit formou přednášek, začátečnických workshopů i mistrovských lekcí. Japonskou estetiku vykreslí expozice v Národní galerii na Staroměstském náměstí a tématické projekce v kině Ponrepo.

V průběhu posledních 10 let se festival, jehož prezidentem je český skladatel a etnomuzikolog Vlastislav Matoušek, stal nejprestižnější a nejvýraznějši událostí japonské hudby v Evropě. Jako jediný na světě spojuje zdánlivě vzdálené světy japonské tradiční hudby a západní hudební avantgardy, jejichž přístupy ke zvuku, tichu a rytmu jsou až překvapivě paralelní. Vzniká tím nesmírně zajímavé prolnutí mezi starou hudbou Zenu a aktuálními perspektivami současných skladatelů.

Festivalu se každoročně účastní umělci z Japonska, Evropy, USA a dalších koutů světa. Za deset let se postupně stal významnou vzdělávací platformou pro umělce, hudebníky, akademiky, skladatele, studenty a širší veřejnost. Podporou začínajícím českým skladatelům se festival snaží přispět ke znovunavázání na slávu české skladatelské tradice. Jeho dlouhodobým cílem je jitřit naše vnímání zvuku na koncertě i v každodenním životě; pozorně se věnovat všem šumům, rachotům i tichu.

Festival pořádá 108 Hz ve spolupráci s HAMU, Pražským Jarem, Národní Galerií v Praze, Česko- japonskou společností, NEIRO Association for Expanding Arts, Narodním filmovým archivem a kinem Ponrepo za podpory Ministerva Kultury ČR, Fondu Kultury ČR, MHMP, OSA, Japan Foundation a Hotelu AXA.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podobné akce

1listopad středa 19:30

19říjen čtvrtek 20:00

Timudej + DJ TimuDave

, Za Ženskými domovy 125/5 Koncert

26říjen čtvrtek 20:00

Ubytování v okolí akce International Shakuhachi...

Hotel Arkada Praha 2 (12 metrů)

Hotel Royal Plaza Praha 2 (167 metrů)

Doporučené akce v Praze

Akce v Praze na Jiný den?

V okolí doporučujeme...

Prašná brána Prašná brána Praha 1 (1 204 m)
Žižkovská věž Žižkovská věž Praha 3 (1 280 m)
Kavárna Kaaba Kavárna Kaaba Praha 2 (261 m)