Signal festival 2015

Adresa:

Praha

Termín: 15.10.2015 18.10.2015
Vstupné:

zdarma

15říj - 18říj celý den

Žánr: audiovizuální uměníSignal festivalvideomapping


Světelné umění, které oživí ulice, bude k vidění po čtyři říjnové večery v noční Praze. Letos se totiž opět koná SIGNAL festival. Od 15. do 18. října nabídne dvacítku instalací a videomappingů včetně velkolepé sférické projekce, představí jednosměrnou trasu, která vylepší návštěvníkům festivalový zážitek a nedělní podvečer věnuje rodinám s dětmi. Poprvé bude v rámci festivalu probíhat také program pro odborníky – konference SIGNAL Future Forum a vzdělávací platforma TRANSMIT. 

Program SIGNAL festivalu 2015

1. [FR] JOANIE LEMERCIER – PROJECTION – KLÁROV / MALÁ STRANA

Nimbes je dechberoucí patnáctiminutová audiovizuální show promítaná na vnitřek speciální kupole. Monumentální kupole, na kterou se Nimbes promítá, připomíná atmosféru svatého prostoru chrámu i strop planetária.

2. [HU] BORDOS.ARTWORKS – VIDEOMAPPING – KOSTEL SV. LUDMILY / NÁMĚSTÍ MÍRU

Projekce ESCAPE pochází z dílny maďarského průkopníka videomappingu. Kombinace figurativních a abstraktních prvků s dramatickými tóny hudby uznávaného islandského skladatele Jóhanna Jóhanssona vytváří unikátní přístup k videomappingu.

3. [TR] OUCHHH  – VIDEOMAPPING – LETOHRÁDEK KINSKÝCH

Koncept 3D anaglyfové projekce turecké skupiny OUCHHH stojí na matematice - algoritmech a parametrech, díky nimž dnes architekti tvoří zcela jiným způsobem. Výsledkem je takzvaná parametrická architektura, kterou se skupina OUCHHH inspirovala. Projekce vytrhne Letohrádek Kinských z aktuální podoby a transformuje ho právě do parametrické architektury.

4. [CZ] PETR KREJČÍK – VIDEOMAPPING – PALÁC KINSKÝCH / STAROMĚSTKÉ NÁMĚSTÍ

Videomapping vytvořený na míru rokokové fasády paláce Kinských na Staroměstském náměstí pochází z produkce umělce Petra Krejčíka ve spolupráci s hudebníkem a výtvarníkem Ondřejem Skalou a umělcem a žonglérem Ati Sphere. Projekce kombinuje abstraktní tvary s ožíváním prvků na fasádě nebo iluzí evokující vodní hladinu.

5. [USA] JANET ECHELMAN – INSTALACE – TBA

Velkolepou sedmdesátimetrovou instalaci tvoří síť, která se étericky vznáší nad hlavami diváků. Stává se přitom plátnem pro nevšední světelnou hru měnících se kontrastních barev. Koncept díla je inspirován zemskými jevy. Umělkyně použila data z vědeckých laboratoří o dopadech zemětřesení v Chile v roce 2010, které způsobilo zkrácení dne o 1,26 mikrosekund.

6. [FI] VALOPARTA – INSTALACE – STŘELECKÝ OSTROV

Instalace Magical Garden na Střeleckém ostrově stojí na dynamickém osvětlení, silných barvách a meditativním tempu, které společně formují intenzivní atmosféru pronikající i do vzdálených pražských zákoutí. Uklidňující kulisu dotváří originální zvukový doprovod. Návštěvníkům SIGNAL festivalu se naskytne nebývale velkolepý pohled na jindy stínem stromů upozaděný ostrov.

7. [SLO] NINA ŠULIN – INSTALACE – NÁPLAVKA / AVOID

Instalace In Parallel tvoří spletenec barevných geometrických tvarů nesoucích se prostorem, zamotaných do světélkující linie reagující na UV světlo. Na pozadí ji doplňuje experimentální zvuková kulisa slovinského umělce a hudebníka Andreje Hrvatina. Návštěvníci se náhle ocitnou ve futuristické sci-fi krajině, kterou pro ně umělkyně vytvořily na oblíbené pražské náplavce.

8. [PT] JOÃO MARTINHO MOURA – INSTALACE – CIHELNÁ

WIDE/SIDE je interaktivní instalace, ve které se spojují a vzájemně se ovlivňují tvary, obrazy a zvuky.  Vizuálně poutavý blokový objekt je plátnem hemžícím se shluky linií a tvarů, díky kterým se instalace neustále proměňuje. Jednotlivé formy ve skutečnosti reagují na pohyby a gesta diváků. Ti se tak sami stávají součástí vlastního díla.

9. [PL] Katarzyna Malejka a Joachim Sługocki – INSTALACE – PARK KAMPA

Modulární site-specific instalace polské umělecké dvojice Katarzyny Malejky a Joachima Slugockiego propojuje koruny stromů světelnými pruhy. Struktura horizontálních linií se rozpíná ze stromu na strom a do městského prostoru přináší element geometrického uspořádání. Minimalismus a logika instalace ale nevylučují poetickou stránku instalace, která do veřejného prostoru uvádí hravou kombinaci barev a tvarů.

10. [CZ] PRECIOSA – VACEK & SMID – INSTALACE – PIAZZETA / NOVÁ SCÉNA

Interaktivní instalace Dancing Cubes je na piazzetě Národního divadla obklopená divadly ze všech stran a zve návštěvníky na představení, kterého nebudou jen divákem, ale i přímým účastníkem. Průchozí kostky tvoří skleněné tažené tyče vyráběné v Preciose Ornela v Desné a pomocí hudby a světla je roztančí profesionální tanečníci, ale i všichni tancechtiví návštěvníci a kolemjdoucí.

11. [CZ] MERCEDES  – R/FRM – INSTALACE – PARK KAMPA

B: TUNED je interaktivní audiovizuální instalace, díky které mohou diváci zažít vzrušující pocit při ladění elegantních křivek automobilů Mercedes Benz. Divokou změť barev, tvarů, křivek a zvuků mohou návštěvníci festivalu zkrotit pomocí ovládacího pultu, experimentovat s jeho potenciometry a postupně vyladit křivky vozu Mercedes až do dokonalého harmonického výsledku.

12. [CZ] INTEL3DSENSE – INSTALACE – ŠÍTKOVSKÁ VĚŽ / MÁNES

Interaktivní projekci FACES vytvářejí sami návštěvníci. Pomůže jim k tomu kamera RealSense od společnosti Intel, která dokáže snímat 3D model hlavy. Trojrozměrné tváře návštěvníků se poté promítají přímo na stěnu Šítkovské věže, se kterou si mohou pohrát a vytvářet iluzi bourání nebo třeba odkrývání cesty do jejích útrob. Je tedy jen na divácích, jakou podívanou pro sebe i ostatní připraví.

13. [FR] ATSARA – INSTALACE - VOJANOVY SADY

Site specific instalace [M]ondes využívá světelné paprsky protínající prostor a v nepravidelných směrech a intervalech dopadající na povrch pohyblivých kovových objektů, které se tak náhle stávají nevšedním projekčním plátnem.

14. [NO] HC GILJE – INSTALACE - FARNOST PANNY MARIE SNĚŽNÉ / JUNGMANOVO NÁMĚSTÍ

Dva světelné paprsky putují místností a dopadáním na vznášející se minimalistické bílé rámy vytvářejí fascinující stínovou hru. Setmělá instalace navozuje dojem nekonečné prázdnoty. Norský umělec HC Gilje svou původně interiérovou světelnou instalaci v Praze poprvé představuje v exteriéru a jeho tajemnou atmosféru přináší do intimního prostředí dvora před kostelem Panny Marie Sněžné.

15. [JP/FR] NONOTAK – INSTALACE - NÁPLAVKA

Audiovizuální instalaci Convergence tvoří jednoduchá geometrická struktura  LED zářivek. Třiadvacet modrých křížů je zasazeno do industriální atmosféry osmnáctimetrového tunelu vytvořeného ze tří skladovacích kontejnerů. Motiv kříže je v tvorbě dua NONOTAK nový a nebyl zvolen náhodou – skrývá se za ním spousta významů. Používáme ho například jako matematický symbol pro násobení nebo k označení pozice na mapě.

16. [CZ] ČESTMÍR SUŠKA A PETR PUFLER INSTALACE - OVOCNÝ TRH

Matador českého sochařství Čestmír Suška spojuje své síly s mladým světelným designérem Petrem Puflerem. Suškův monumentální kovový válec s názvem Ocelot přicestoval do Prahy z plzeňské výstavy v rámci Evropského hlavního města kultury, aby se objevil ve zcela novém kontextu. Pohyblivé světlo Petra Puflera s ním rozehrává stínohru na dlažbě a fasádách Ovocného trhu.

17. [FR] NOHISTA – INSTALACE – STALIN / LETENSKÉ SADY

Interaktivní světelná a zvuková instalace Resonant je monumentální struktura postavená z  trubic LED zářivek. Temný tunel mohou návštěvníci aktivovat pouhým slovem nebo výkřikem. Zaznamenaný hlas se přemění v hudební stopu, která následně aktivuje světelné efekty a formuje jimi podobu prostoru. Pro každého návštěvníka tak vzniká nová, unikátní kompozice všech zvukových i vizuálních prvků.

18. [UK] DAVIDE QUAYOLA – INSTALACE TBA

Strata #4 je audiovizuální instalace inspirovaná sérií ikonických vlámských maleb ze sbírky Palais de Beaux Arts ve francouzském Lille, především velkými oltáři Petera Paula Rubense a Antoona van Dycka. Do hloubky každou malbu analyzuje, zkoumá kompozici, proporce a barevné schéma a následně na základě takto určených univerzálních pravidel krásy a dokonalosti vytváří novodobá umělecká díla.

19. [NL] MATTHIJS MUNNIK – INSTALACE   NÁMĚSTÍ REPUBLIKY

Omamná instalace Landscape se skládá ze dvou světelných boxů vyplněných zneklidňujícím světlem a zvukovými vlnami, které se k divákovi linou ze všech stran. Pomocí stroboskopického efektu vzniká halucinační dojem, kdy se před očima návštěvníků formuje iluze různých světelných tvarů a vzorů.

20. [CZ] BELCANDORINSTALACE PETŘÍNSKÁ ROZHLEDNA

Studio BelCandor tvoří Matyáš Kavan a Sandra Kavanová Cieslarová. Zabývají se světelným designem, scénografií, 3D vizualizacemi, grafickým designem a VJingem. V minulosti například vytvořili světelně pyrotechnickou instalaci na Vítkově v rámci Pražské muzejní noci nebo light design baru v LaFabrice. Během letošního SIGNALu rozsvítí Petřínskou rozhlednu, jednu z nejpopulárnějších lokací prvního ročníku festivalu.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

O akci jsme již napsali...

Hudební kluby v Praze Akce v MČ Praha

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Signal festival 2015

Royal Court ApartmentsPraha (545 metrů)

Royal Court HotelPraha (781 metrů)

Žižkovská televizní věžPraha (1 132 metrů)

Doporučené akce v Praze

Akce v Praze na Jiný den?

V okolí doporučujeme...

Žižkovská věž Žižkovská věž Praha 3 (1 124 m)
Novoměstská radnice v Praze Novoměstská radnice v Praze Praha 2 (1 212 m)
Café Louvre Café Louvre Praha 1 (1 535 m)