Michal Kudělka - Obrazy z dějin, perokresby, olejomalby

Michal Kudělka - Obrazy z dějin, perokresby, olejomalby

Adresa:

Praha - Troja, Galerie U lávky

Termín: 26.7.2024 28.7.2024
Vstupné:

volné

26čvc - 28čvc celý den

Žánr: výstavyumění výtvarné umění ilustrace galerie


Akademický malíř Michal Kudělka

Jméno Michal Kudělka není v Galerii U lávky neznámým pojmem. Již v prvních letech provozu galerie jsme veřejnosti představili průřez jeho ilustrátorskou tvorbu. Jelikož kapacita galerie nepostačovala k smysluplnému obsáhnutí jeho rozsáhlé práce v tomto oboru, byla tato výstava již tehdy dvouetapová. I přes to se jednalo jen o letmé nahlédnutí do přebohatého archivu, který nám tento všestranný umělec zanechal.

 Aktuální výstavou se proto pokusíme o detailnější seznámení se s tím, jak Michal Kudělka nalézal souznění v přístupu k historické tématice se spisovatelem Vladislavem Vančurou. Obrazy z dějin národa českého jsou básnicky stylizovanou prózou. Kudělkův cyklus perokreseb na ručním papíru reflektuje tuto poetiku osobitým způsobem a nabízí divákům nový zážitek z vizuální interpretace.

   Ale Michal nebyl pouze ilustrátor, grafický úpravce knih, výtvarný redaktor, případně i vedoucí této redakce v nakladatelství Albatros či charizmatický pedagog, nýbrž byl ve své podstatě bytostným malířem. Do světa jeho barev dostaneme možnost nahlédnout zase jen malou špehýrkou v podobě jen několika obrazů. Mohl by to být ovšem příslib dalšího pokračování seriálu mapujícího práci nevšedního umělce, který byl osudem donucen předčasně opustit svou paletu. 

Jan Kavan

Galerie a muzea v Praze Akce v MČ Praha - Troja

Podobné akce