Vernisáž výstavy Broken Femur

Vernisáž výstavy Broken Femur

Adresa:

Praha 9, Kolbenova 923/34a

Termín: 6.6.2024

6červen čtvrtek 18:00

Žánr: výstavyvernisáž umění


Pragovka Gallery zve na vernisáž výstavy Šárky Koudelové a Gideona Horvátha BROKEN FEMUR, která proběhne ve čtvrtek 6. června od 18 hodin. Výstava potrvá do 29. 8. 2024.

Když byla antropoložka Margaret Mead (1901-1978) dotázána studenty, co považuje za první známku civilizace v komunitě, čekali, že bude mluvit o hliněných nádobách, jednoduchých loveckých nástrojích nebo náboženských amuletech. Ale ne – Mead odpověděla, že prvním důkazem civilizace bylo zahojení zlomené lidské stehenní kosti – femuru. V přírodě většinou platí, že když si zlomíte nohu, zemřete. Nemůžete utéct před nebezpečím, nejste schopni se dostat ke zdroji vody nebo lovit potravu. Žádné stvoření nepřežije bez soucitu a pomoci dostatečně dlouho na to, aby se zlomená stehenní kost zpět uzdravila. Civilizace začíná v okamžiku, kdy druhá bytost pomůže té raněné a postará se o ni, místo aby ji opustila kvůli záchraně vlastního života nebo pohodlí.

Téma výstavy chápeme jako volání po změně společenských dogmat, tedy k tomu, abychom konečně vyrostli z naučených předsudků a vzorců chování. Odnaučme se dysfunkční, kolonizující vzorce, založené na silových strategiích a vypěstujme nové, intuitivní vidění. Potřebujeme kolektivní solidaritu, propojenou s naší tělesnou a emoční moudrostí.

Reflexe či kritika společenských témat, která se nás osobně dotýkají nebo rezonují v celé společenosti, jsou podprahovým, ale všudypřítomným motivem vystavovanych objektů, obrazů a instalací. Za tímto účelem volíme cestu polemiky s formálnímu vzory z historie umění, kdy citace artefaktů či forem představují kulturní i společenskou tradici naší civilizace se všemi jejími klady a zápory.

Instalace výstavy je zaklenutá materiálovým prostředím, které nabízí příchozím do jeho podoby interaktivně zasáhnout a měnit tak jeho tvar. Je zároveň meditativním zákoutím, které vyzývá k haptickým prožitkům, k návratu k starověkým metodám i přírodním materiálům.

Kurátor: Piotr Sikora

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Galerie a muzea - Praha 9 Akce v MČ Praha 9

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Vernisáž výstavy...

Wellness Hotel STEPPraha (2.2 km)

Sportovní centrum OlšankaPraha (4.9 km)

Žižkovská televizní věžPraha (5.4 km)

Doporučené akce v Praze

Akce v Praze na Jiný den?

V okolí doporučujeme...

Žižkovská věž Žižkovská věž Praha 3 (5.4 km)
Prašná brána Prašná brána Praha 1 (6.5 km)
Pentahotel Prague Pentahotel Prague Praha 8 (4.5 km)