80 %
Opera Romeo a Julie

Opera Romeo a Julie

Adresa:

Praha 8, Křižíkova 10

Termín: 23.10.2018

23říjen pondělí 19:00

Žánr: divadlooperadivadlo


Francouzský skladatel Charles Gounod (1818–1893) v mládí prohlásil, že „úspěšné kariéry dosáhne skladatel pouze komponováním oper“. Ze třinácti oper se mu to podařilo ve dvou případech: ve Faustovi a Romeovi a Julii. Zhudebnění nesmrtelného příběhu o veronských milencích se od své premiéry v pařížském Théâtre Lyrique 27. 4. 1867 stále těší velké oblibě.

Libretisté Jules Barbier a Michel Carré nevycházeli přímo ze slavné Shakespearovy tragédie, ale z jejího francouzského přepracování básníkem Gérardem de Nerval; tak se v ději objevují i některé momenty, které ze Shakespeara neznáme, jako například Juliina árie „Ah! Je veux vivre“, kterou Gounod dodatečně složil na prosbu první interpretky Julie, francouzské sopranistky Marie Miolan-Carvalho (1827–1895).

Zásluhou Bedřicha Smetany, který byl velkým Gounodovým ctitelem, se k nám Romeo a Julie dostává už dva roky po pařížské premiéře; české uvedení v pražském Novoměstském divadle pod taktovkou Bedřicha Smetany je vůbec první v celé rakouské monarchii.

Národní divadlo dílo uvedlo poprvé 6. 1. 1886 v českém překladu Emanuela Františka Züngela. Pod zatím poslední inscenací v ND (1994–2000) byl podepsán slovenský režisér Jozef Bednárik. Novou inscenaci ve Státní opeře bude režírovat slovenská režisérka a performerka Sláva Daubnerová, která zaujala pražské operní publikum již svou inscenací dvou Šostakovičových aktovek Orango a Antiformalistický jarmark.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

O akci jsme již napsali...

Divadla - Praha 8 Akce v MČ Praha 8

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Opera Romeo a Julie

Tyn Yard ResidencePraha (906 metrů)

Royal Court ApartmentsPraha (1 160 metrů)

Žižkovská televizní věžPraha (1 204 metrů)