Rozmanitá malá dílka perem Kříže z Telče

Rozmanitá malá dílka perem Kříže z Telče

Adresa:

Praha 1, Klementinum 190

Termín: 14.3.2023
Vstupné:

zdarma

14březen úterý 17:00

Žánr: ostatní akcepřednášky historie středověk Praha


Zveme vás na další přednášku z cyklu Z klementinských pokladů, která představí pozdně středověké rukopisy aktivního opisovače Kříže z Telče. V období pozdního středověku – na rozdíl od středověku raného – došlo díky rozšíření papíru a rostoucí vzdělanosti k rozvoji psaní i pro vlastní potřebu, což se přímo odráží ve formě písma, kterým se texty zapisovaly. Jedním a velmi aktivním opisovačem nejrůznějších děl byl i Kříž z Telče.

Prostřednictvím jeho pera tedy bude nejprve nastíněn vývoj středověkého písma a jeho pozdní podoba a poté bude pozornost věnována několika Křížovým rukopisům po obsahové stránce. Důležitou součástí jeho rukopisů byly mnemotechnické pomůcky, které měly za účel pomoci například studentům k zapamatování vyučované látky – nacházíme je tedy obvykle v univerzitních rukopisech. Z Křížových rukopisů budou dále blíže představeny jeho opis výčtu zvyků na svátek svatého Jana Křtitele, který nám odhaluje učený zájem o lidové zvyky, a text obsahující návod k nalezení pokladu pomocí magie. Přednášejí: Světlana Müllerová, Jakub Kozák, Ondřej Fúsik a Kristýna Loušová

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Kulturní centra - Praha 1 Akce v MČ Praha 1

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Rozmanitá malá dílka...

Zrcadlová kaple KlementinaPraha (64 metrů)

ValentinskaPraha (121 metrů)

The Emblem HotelPraha (226 metrů)

Doporučené akce v Praze

Akce v Praze na Jiný den?

V okolí doporučujeme...

Staroměstské náměstí Staroměstské náměstí Praha 1 (323 m)
Pražský Orloj Pražský Orloj Praha 1 (368 m)
Café Louvre Café Louvre Praha 1 (552 m)