Barbora Blahutová - Co zbylo

Barbora Blahutová - Co zbylo

Adresa:

Praha 1, Tržiště 370/5

Termín: 11.11.2021 10.12.2021
Vstupné:

Zdarma

11lis - 10pro celý den

Žánr: výstavyumění


Výstava představuje komorní průřez celoživotním dílem sochařky Babory Blahutové od větších objektů z konce šedesátých let minulého století po malé papírové koláže, které autorka tvoří v poslední době. Blahutová v letech 1963 - 1969 studovala na AVU ve škole Karla Hladíka a u profesora Jiřího Bradáčka, poté se jako členka ČFVU zúčastňuje výstav, akcí a soutěží až do roku 1974, kdy emigruje do Německa. V roce 1975 získává roční stipendium ke studiu na „Istituto Centrale del Restauro“ v Římě a po jeho dokončení pracuje jako restaurátorka v římském Národním Muzeu. Následně se vrací do Německa, v osmdesátých letech se usazuje v Lombardii, vystavuje v Itálii, Švýcarsku, Anglii. Od roku 2001 žije a vystavuje v České republice.


Tvorba sochařky má silný ekologický podtext a obsahuje kritiku současného konzumerismu. Ta se projevuje například při výběru materiálu pro díla, kdy záměrně volí přírodní či použité věci a objekty a také například volbou a vyzněním zpracovávaných témat. Její pozoruhodné dílo čeká na vřazení do souvislostí české sochařské tvorby druhé poloviny dvacátého a začátku 21. století.

Mimořádné dílo této osmdesátileté české sochařky, která strávila řadu let v emigraci v Itálii a Německu popsala v roce 2000 Nicolleta Pallini Clemente následovně:
 
"... se vzácnou citlivostí tato česká sochařka, které bylo koncem šedesátých let dopřáno studovat na Breře u maestra Marina Marini, zpracovává neobvyklý materiál jako staré obaly, suché listy, rozbité sklo, rozježděný papír, jedním slovem odpad.
Umístí jej na bílou vybroušenou desku nebo čtvrtku, dá mu novou čistotu, nový smysl a úkol. Rovná ho podle přísných zásad kompozice a přeci s jemným humorem. Vše se mění jako zázrakem a získává neuvěřitelnou hodnotu … "

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Galerie a muzea - Praha 1 Akce v MČ Praha 1

Podobné akce

14kvě - 28únocelý den

iMucha

, Náměstí Republiky 5 Výstava

3lis - 31srpcelý den

Ubytování v okolí akce Barbora Blahutová - Co...

The Golden Wheel HotelPraha (336 metrů)

Restaurant a hotel NebozízekPraha (637 metrů)

Zrcadlová kaple KlementinaPraha (969 metrů)

Doporučené akce v Praze

Akce v Praze na Jiný den?

V okolí doporučujeme...

Pražský hrad Pražský hrad Praha 1 (423 m)
Chrám svatého Víta Chrám svatého Víta Praha 1 (458 m)
Café Savoy Café Savoy Praha 5 (746 m)