Letní kino Kinská - Perličky na dně

Letní kino Kinská - Perličky na dně

Adresa:

Praha 5, Kinského zahrada 98

Termín: 9.7.2021

9červenec pátek 21:30

Žánr: filmletní kino open air kino pod širým nebem Praha


Velmi přesvědčivou demonstrací tvůrčího potenciálu nastupující filmařské generace se v roce 1965 stal povídkový snímek inspirovaný povídkami Bohumila Hrabala. Pod pěticí filmových příběhů jsou podepsány příští režisérské hvězdy československé nové vlny: Jiří Menzel, Jan Němec, Evald Schorm, Věra Chytilová a Jaromil Jireš. (Samostatně byla uváděna krátká povídka Ivana Passera Fádní odpoledne. Dalším obdobným počinem se pak stala půlhodinová hrabalovská etuda Juraje Herze Sběrné surovosti.)

Pětice začínajících autorů odlišného naturelu předvádí, že k Hrabalovu mnohovrstevnému vyprávění lze přistupovat nejrůznějšími způsoby. V povídce Smrt pana Baltazara, odehrávající se na motorkářských závodech, se hrabalovskou poetiku učí harmonizovat Jiří Menzel – příští nejpilnější adaptátor spisovatelových děl. Jan Němec v Podvodnících, zachycujících trumfování dvou „pábitelů“ na smrtelné posteli, zvolil poměrně věrný přepis předlohy, zatímco Věra Chytilová v příběhové mozaice Automat Svět, odehrávající se v oblíbeném libeňském podniku, nakládala s předlohou značně volně. V rámci černobílého snímku je Dům radosti v podání Evalda Schorma poctou živé barevnosti děl naivního malíře, kterého nedokáže pojistit ani zkušený pracovník pojišťovny. Jaromil Jireš v Romanci, vyprávějící o citovém vzplanutí instalatérského učně k mladičké cikánce, v duchu civilní lyriky zpracovává na svou dobu nevšední romské téma. Jednotícím prvkem snímku nezůstává jen Bohumil Hrabal, který se ve všech povídkách mihne v epizodních rolích, ale i kameraman Jaroslav Kučera. V rámci hereckého obsazení vsadili mladí tvůrci vesměs na autenticky působící, málo známé představitele. Věře Chytilové se povedlo obsadit i spisovatelova přítele, výtvarníka Vladimíra Boudníka, který si v Automatu Svět zahrál sám sebe.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Kulturní centra - Praha 5 Akce v MČ Praha 5

Podobné akce

28červenec středa 21:30

Fénix - Letní kino Lihovar

, areál bývalého Lihovaru Film

29červenec čtvrtek 21:30

Ubytování v okolí akce Letní kino Kinská -...

Chevron HotelPraha (155 metrů)

Red & Blue Design Hotel PraguePraha (214 metrů)

Hotel u Martina PrahaPraha (346 metrů)