Jiří Hroník / Comtesse

Jiří Hroník / Comtesse

Adresa:

Praha 1, Újezd 30

Termín: 20.5.2021 25.6.2021

20kvě - 25čer celý den

Žánr: výstavyumění fotografie příroda abstrakce Praha


V novém projektu Comtesse se projevuje Hroníkův zájem o otázku vztahu člověka k přírodnímu prostředí a modernistické touze prostředí ovládat

– kde je hranice mezi přijetím krásy a ošklivosti ve své přirozené podobě a mezi touhou upravovat své okolí k obrazu stylizovanému, manipulovanému a zmrtvělému?

Jiří Hroník se dříve prezentoval v Galerii Fotograf zejména krajinami a portréty, v galerii Berlínský model nechal vyznít svůj vztah k industriálním atributům současné společnosti. Pro Ateliér Josefa Sudka připravil nový projekt s názvem „Komtesa“. Místo samotné autora inspirovalo k práci s intimitou a hledání trajektorie vztahů k přírodě a s ní úzce provázané problematice ornamentu. Instalace „Komtesa“ sestává z monumentálního objektu - sochy, zápasící jak s přírodním tak i člověkem vyrobeným materiálem, evokuje návštěvu pralesních zákoutí, ať už ze Sudkova Mionší, anebo vyrůstajícího z močálu kdesi v tropech. Estetika přírodních tvarů verzus elegance objektu pro lidské příbytky, která musí být vždy trochu chladná, je jedním z motivů, které Hroníka zajímají. V soše zakomponovaná naturalistická fotografie mořského živočicha symbolizuje stejně tak neřest jako atribut zámožnosti známý z vlámského malířství. Další části instalace patří fotografiím přírodnin, na pomezí abstrakce a precizní dokumentace, a snění o tom, co jsme ochotni považovat za přitažlivé a zároveň odpudivé svou necudností.

Dokonalá krajka na lemu sukně odkazuje k vysoké kultuře zpracování materiálů a jistému společenskému statutu, je-li však na ní rozpoznatelné sebemenší potřísnění, význam se začne radikálně posouvat.

vernisáž výstavy středa 19.5. 2021

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Jiří Hroník / Comtesse

Pawlansky ApartmányPraha (124 metrů)

Hotel KampaPraha (132 metrů)

Hotel AtosPraha (281 metrů)