Přejít na stránky Ticketpro.cz

Tornado Lue

Adresa:

Praha 3, Kubelíkova 27

Termín: 18.5.2013

18květen čtvrtek 01:00

Žánr: koncertypopswing


Tornádo Lue je slovenská legenda nezávislé hudební scény

Tornádo Lue je slovenská legenda nezávislé hudební scény, která se nyní vrací s novou nahrávkou. Tornádo Lue vždy bylo u nás na klubové úrovni velmi populární, jako ta „slovenská kapela, která zpívá česky”. Ale čeština je v celém příběhu jen zajímavost. Vítězí hudba, jednoduché a syrové skladby, s úlety k čardáši či swingu a všemu vládne magická zpěvačka, uhrančivá Jana Tóthová. Eponymní debut Tornádo Lue (1993), následovali ještě dvě alba a několikrát přerušená činnost kapely. Ta se nyní vrátila po šestileté pauze na scénu a tentokrát se bratislavští Tornádo Lue drželi pravidla, že více je méně a představili se v minimalistickém provedení – pouze zpěv, klavír a kytara – a zdá se, že tato sestava funguje. Koncertní album obsahující ty nejlepší skladby kapely v nových úpravách začíná netradičně. Tři zcela nové studiové skladby, které album otevírají, jsou první exkurzí do nového zvuku kapely.

Tornádo Lue koncem října 2012 odehráli tři po sobě jdoucí koncerty v bratislavském klubu Nu Spirit Club. Většinu repertoáru na těchto koncertech, čili obsahu živého alba kapely, tvořili starší písně přearanžované do nového nástrojového obsazení, které umožňuje větší vyznění textům a jedinečné zpěvačce Janě Tóthové. Kapela své nové album pojímá také jako rekapitulaci své tvorby, “the best of” v nové formě.

Může se tedy zdát, že tři studiové novinky budou na albu proti ostatnímu materiálu „trčet“, ale Tornádo Lue si nastavilo nový zvuk a toho se drží i u studiových skladeb. Klávesák Juraj Hladný dodává: „Ani na studiových nahrávkách jsme se nenechali příliš unášet nekonečnými možnostmi moderní počítačové techniky. Zůstali jsme u strohého zvuku tří nástrojů, včetně zpěvu. ”

BIO:

Tornádo Lue je bratislavská formace, která v posledním desetiletí patří mezi nejlépe hodnocené slovenské kapely. V roce 1993 vydali svoji prvotinu Tornádo Lue, po které následovalo velmi úspěšné album Vlky (1995). Poté se kapela z časových a osobních důvodů odmlčela a začala znovu koncertovat až v roce 2001. Po sérii koncertů následovalo natočení alba Nebeskí jazdci (2004). Na podzim roku 2012 se kapela rozhodla natočit live album při sérii tří koncertů v bratislavském Nu Spirit Clubu.

Poslední zmíněné album se vyznačuje nástrojovou jednoduchostí, uslyšíme na něm pouze zpěv, klavír a kytaru. Jedná se také o album průřezové – starší písně střídají cover verze, písně s texty Bohumila Hrabala až po úplné novinky, tři nahrávky s texty zpěvačky Jany Tóthové. „Novým“ klavíristou Tornáda Lue je ex-bubeník Juraj Hladný, na kytaru hraje původní baskytarista Pavol Murín a Jana Tóthová kromě zpěvu občas zahraje i na druhou kytaru. Hudba Tornáda Lue se i sporadicky objevovala v různých filmech. Prvním byl dokument STV o skupině bratislavských narkomanů s písní „Prokletí“, „Cesta Domů“ zazněla v „Příbězích obyčejného šílenství“ režiséra Petra Zelenky a nejznámější je titulní píseň z filmu „Divoké včely“ režiséra Bohdana Slámy „Jak to doopravdy bylo“.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Přidat nový termín
Hudební kluby - Praha 3 Akce v MČ Praha 3

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Tornado Lue

Žižkovská televizní věžPraha (201 metrů)

Sportovní centrum OlšankaPraha (609 metrů)

Royal Court ApartmentsPraha (1 603 metrů)