Hymna aneb Urfidlovačka

Hymna aneb Urfidlovačka

Adresa:

PRAHA 2, Římská 45

Termín: 14.5.2013

14květen čtvrtek 01:00

Žánr: divadlokomedie


Hra se zpěvy a úvodním seminářem nazvaným "Hymny šumí po krajinách českých". Odehrává se na Starém Městě pražském někdy před rokem 1834, kdy měla premiéru hra Josefa Kajetána Tyla "Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka". Autor se v této komedii inspiroval hrou Josefa Kajetána Tyla "Fidlovačka".

HYMNA ANEB URFIDLOVAČKA

Autor: Ladislav Smoljak

Hra se zpěvy a úvodním seminářem nazvaným quot;Hymny šumí po krajinách českých quot;. Odehrává se na Starém Městě pražském někdy před rokem 1834, kdy měla premiéru hra Josefa Kajetána Tyla quot;Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka quot;. Autor se v této komedii inspiroval hrou Josefa Kajetána Tyla quot;Fidlovačka quot;. V Smoljakově quot;Hymně quot; se tato píseň stává ústředním motivem hry jako předmět tahanic mezi českým ševcem, německým krejčím a židovským skladatelem. V úvodní přednášce s hudebními ukázkami, která vlastní hru předchází, se divák seznámí s podivnou historií všech písní, které Češi museli za celých 160 let po premiéře quot;Fidlovačky quot; poslouchat vstoje a s obnaženou hlavou. V obnovené premiéře komedie z původního repertoáru Smoljakova quot;Studia Jára Praha quot;, později quot;Studia Láďa quot;, hrají Jiří Maruš, Pavel Musil, Bohouš Salaš, Lubor Blíženec, Marie Blažíčková, Nikola Topinková, Jaroslav Buček.

Vladimír Just v Literárních novinách dne 27.12. 2000 o hře quot;Hymna quot; napsal:
Smoljakovu quot;Hymnu quot; považuji - ve svém žánru - za hru i inscenaci desetiletí. Neznám v českém jevištním humoru a satiře devadesátých let nic, co bych s ní mohl srovnávat..

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Přidat nový termín
Divadla - PRAHA 2 Akce v MČ PRAHA 2

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Hymna aneb Urfidlovačka

Abacta ResidencePraha (19 metrů)

Hotel ClarisPraha (299 metrů)

Hotel AnnaPraha (317 metrů)