Musica non grata: Hudba terezínských skladatelů

Musica non grata: Hudba terezínských skladatelů

Termín: 14.10.2020
Vstupné:

30 KČ – 720 Kč

14říjen středa 19:30

Žánr: koncertyopera vážná hudba


DNE 14.10. ZRUŠENO

Koncert Hudba terezínských skladatelů je součástí projektu Musica non grata a festivalu terezínských autorů Věčná naděje s podporou Velvyslanectví SRN v Praze.

Koncert s názvem Hudba terezínských skladatelů z cyklu Musica non grata je zároveň prvním společným koncertem ve spolupráci s hudebním festivalem Věčná naděje. Během koncertu zazní skladba Pavla Haase zkomponovaná v Terezíně. Studii pro smyčce napsal rok před svou smrtí. V nejistotě zítřka vzniklo dílo srovnatelné s největšími skladbami 20. století. Orchestr Státní opery zahraje i Haasovu Suita pro hoboj a smyčcový orchestr v transkripci Ondřeje Kyase.

První část koncertu uzavírá árie z opery Císař Atlantidy (Des Kaisers Abschied) z díla Viktora Ullmanna. Opera vznikla terezínském táboře, ale na rozdíl od jiných děl nemohla být v Terezíně provedena. Podobenství o diktátorovi bylo příliš zjevné. Skladatelův osud i osud libretisty Petr Kien končí smrtí v Osvětimi.

Druhou část koncertu uvede poslední dokončená skladba Partia pro smyčcový orchestr Gideona Kleina, jednoho z oněch mimořádných talentů, které se staly obětí tzv. „konečného řešení“. Suita z opery Brundibár Hanse Krásy je prologem ke kompletnímu scénickému uvedení tohoto díla v rámci hudebního festivalu Věčná naděje.

Večerem bude provázet Martina Kociánová.

Program
Pavel Haas, Studie pro smyčcový orchestr
Pavel Haas, Suita pro hoboj a smyčcový orchestr (Suita pro hoboj a klavír op. 17, orchestrace Ondřej Kyas)
Viktor Ullman, Císař Atlantidy (Des Kaisers Abschied – Finale)

přestávka -

Gideon Klein, Partita pro smyčcový orchestr (trio pro housle, violu a violoncello v úpravě Vojtěcha Saudka pro smyčcový orchestr)
Hans Krása, Brundibár, suita

Koncert Musica non grata, Hudba terezínských autorů vzniká ve spolupráci s hudebním festivalem Věčná naděje.

Přibližná délka představení
1 hodina 40 minut, 1 přestávka 15 minut

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Hudební kluby - Praha 1 Akce v MČ Praha 1

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Musica non grata: Hudba...

Hotel Occidental Praha WilsonPraha (215 metrů)

Jalta Boutique HotelPraha (327 metrů)

Hotel Wenceslas SquarePraha (349 metrů)