Výstava představí české žijící umělce, kteří v dnešní době ilustrují ať už své vlastní autorské knihy nebo texty jiných spisovatelů. Přestože tyto výtvarníky v první řadě definuje volná tvorba, jsou zároveň schopni vytvořit doprovodné ilustrace, které oslovují dnešní nejmladší čtenáře i jejich rodiče. Všechny vystavující umělce spojuje tvorba pro dětské nakladatelství Meander, které letos slaví čtvrtstoletí své existence, během níž vydalo více než 300 titulů.

Propojení literatury a umění nabízí jedinečný způsob, jak oslovit nejširší veřejnost. Tento fakt si uvědomoval již francouzský galerista a obhájce kubismu Daniel-Henry Kahnweiler (1884–1979), když před sto lety vymyslel projekt Beaux Livres, ve kterém chtěl laické veřejnosti nabídnout krásné knihy za dostupnou cenu s ilustracemi současných umělců, jejichž obraz by si mohl dovolit jen málokdo. Knižní ilustrace je něco velmi mocného, co na nás zapůsobí a co komplexně vytváří naše povědomí o knize. Jaký umělec se ale skutečně skrývá za ilustracemi dětských knih? A jak se inspirace výtvarníků načerpaná nejen z četby projevuje v jejich dílech, v nichž je opět možné rozvinout divoký svět fantazie? V obrazech a instalacích několika výtvarníků se znovu dostaneme do krajiny dětské představivosti, ve které k sobě čtení a hra mají velmi blízko. Teprve později se rozvine schopnost rozlišovat mezi smyšlenými příběhy či snovými výjevy a realitou běžných dnů. Právě literatura a výtvarné umění umožňují tyto světy propojovat.

Na výstavě představující fenomén výtvarníků z okruhu nakladatelství Meander – přičemž s některými nakladatelka Ivana Pecháčková spolupracuje od roku 1995 – bude zastoupeno několik generačních vrstev. Přestože hovoříme o ilustraci jako o výtvarném doprovodu textových předloh, bráníme se vystavit zarámované ilustrace či samotné knihy. Diváci dostávají možnost, aby sami porovnali a ocenili šíři záběru tvůrců knih, jež možná sami mají doma v knihovně a které si čtou s dětmi.

Symbióza umělce s vhodně zvoleným autorem, tedy jeho textem, má silný potenciál ovlivnit naši schopnost vytváření metaforických obrazů. Nakladatelství Meander se po celou dobu své existence spoluprací s výraznými osobnostmi české výtvarné scény snaží, aby ilustrace nebyla výtvarníkem chápána jako podřazená textu, ale jako důležitý doplněk volné tvorby umožňující živý dialog. Zároveň chce navázat na komplexní tradici krásné a originální dětské knihy, která je v českých zemích již po desetiletí pevně zakořeněna.

Výstavu doprovodí řada akcí a programů od interaktivních dětských dílen až po velké „mikulášské“ čtení s autory ve Vzducholodi Gulliver.

Vystavující umělci:
David Böhm & Jiří Franta
Jiří Černický
Kristina Fingerland
Matěj Forman
Jan Hísek
Nikola Hoření
Vendula Chalánková
Eva Koťátková
Tadeáš Kotrba
Anna Neborová
Ester Nemjó
Petr Nikl
Jiří Sopko
Jiří Stach

Kurátorka: Emma Hanzlíková 

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Galerie a muzea - Praha 7 Akce v MČ Praha 7

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Fenomeander

Výstaviště HolešovicePraha (1 111 metrů)

Tyn Yard ResidencePraha (2.6 km)

Wellness Hotel STEPPraha (2.7 km)

Doporučené akce v Praze

Akce v Praze na Jiný den?

V okolí doporučujeme...

Prašná brána Prašná brána Praha 1 (2.6 km)
Žižkovská věž Žižkovská věž Praha 3 (2.9 km)
Pentahotel Prague Pentahotel Prague Praha 8 (1 468 m)