Křest knihy Zuzany Augustové experiment jako kritika nacismu – poválečné rakouské experimentální drama

Křest knihy Zuzany Augustové experiment jako kritika nacismu – poválečné rakouské experimentální drama

Adresa:

Praha 1, Jungmannova 1

Termín: 22.10.2020
Vstupné:

zdarma

22říjen čtvrtek 18:00

Žánr: koncertykoncertykřestknihaliteratura


V RÁMCI VEČERA VYSTOUPÍ KAPELA JIDIŠ VE TŘECH (ZPĚVAČKY HANA FREJKOVÁ A MARIANNA BORECKÁ S AKORDEONISTOU SLÁVKEM BRABCEM). UKÁZKY Z DIVADELNÍCH TEXTŮ KONRADA BAYERA IDIOT A OSWALDA WIENERA PURIM PŘEDNESE JIŘÍ ČERNÝ.
Teatroložka a překladatelka Zuzana Augustová se v publikaci Experiment jako kritika nacismu – Poválečné rakouské experimentální drama věnuje tvorbě autorů Vídeňské skupiny, Ernsta Jandla a Elfriede Jelinek, které spojuje experimentální poetika a současně téma kritiky nacismu a jeho vytěsnění rakouskou společností.

Obecněji se soustředí též na témata násilí a války, která se tvůrci snaží uchopit radikální stylizací divadelních (v Jandlově případě též rozhlasových) textů. Autoři experimentují s jazykem i s dramatickou a divadelní (resp. rozhlasovou) formou. Členové Vídeňské skupiny Konrad Bayer, Oswald Wiener a Gerhard Rühm sdílejí s Jandlem jazykový minimalismus, který mnohdy přechází v mlčení. Řeč zmlknula již v prehistorii, protože po 2. světové válce slova pozbyla významu. Téma nacismu je v těchto dílech, stejně jako v tvorbě Elfriede Jelinek spojeno vedle deformace jazyka také s brutální deformací těla, s násilím páchaném na těle.

Dalším společným rysem experimentálních textů je kritický vztah k tradici, k tradici krásného umění, jehož formy tvůrci zároveň využívají, parodují a ironizují. Rakouská poválečná kulturně-politická doktrína totiž na „tisícileté" konzervativní tradici Rakouska vybudovala novodobou identitu země, která experimentální umění potlačovala, stejně jako se snažila vytěsnit nedávnou historii.

Kniha vychází ve spolupráci nakladatelství NAMU a Academia. Jako odborný redaktor spolupracoval na publikaci Jan Jiřík.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Hudební kluby - Praha 1 Akce v MČ Praha 1

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Křest knihy Zuzany...

Hotel Suite Home PraguePraha (216 metrů)

Majestic Plaza Hotel PraguePraha (230 metrů)

Radisson Blu Hotel PrahaPraha (252 metrů)