Divadelní plakáty Jana Schmida pro Studio Ypsilon – Galerie Vinohradská 12

Divadelní plakáty Jana Schmida pro Studio Ypsilon – Galerie Vinohradská 12

Adresa:

Praha 2, Vinohradská 12

Termín: 2.10.2020 29.10.2020
Vstupné:

zdarma

2říj - 29říj celý den

Žánr: výstavydivadlo plakát praha umění moderní umění design


Výstava představuje divadelní plakáty autora Jana Schmida, které vytvořil pro scénu Studia Ypsilon.

Výstava je přístupná v pondělí od 12 do 18 hodin a ve čtvrtek od 12 do 14 hodin. 

Osobnost Jana Schmida, k jehož jménu se váže hned několik profesí, neboť je režisérem, dramatikem, spisovatelem, výtvarníkem, hercem, ale i profesorem pražské DAMU, se vyznačuje neobvyklou univerzalitou, širokým rozpětím adostředností zároveň. Je z vzácného rodu lidí, kterým je vlastní merkuriální způsob myšlení. 

Lovec příznivých okamžiků. Provokatér nápadů, mistr nečekaných proměn se schopností orientace a rychlého rozhodování. Takto s myšlenkou „setrvávat vždy tam, kde se věci mění“ v roce 1963 založil STUDIO YPSILON – divadlo, jemuž svým originálním syntetizujícím způsobem vidění a chápání vtiskl nezaměnitelnou podobu, styl a poetiku, kterou od počátku, s důrazem na výrazové herectví, strategicky formuje a oživuje metodou improvizace, s využitím tvořivého potenciálu náhody. Jelikož Schmidova původní profese je výtvarnická, pro Studio Ypsilon v kontinuitě už více než padesáti let navrhuje také plakáty, jejichž nezaměnitelný rukopis, úzce provázaný spoetikou divadla, se stal neodmyslitelnou součástí vizuální image této dnes již legendární divadelní
scény. Z mnoha Schmidových výstav byla dosud největší jeho retrospektiva v Muzeu Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových (2011), kde bylo představeno více než sto jeho plakátů. Tentokrát se spíš menší výstava Schmidových afiší, odjakživa se pro svou výraznou osobitost zcela vymykajících běžné plakátové produkci, soustřeďuje především na autorovu tvorbu ze současnosti a nedávné minulosti, s jen malým doplněním o plakáty z raného období Studia Ypsilon jako připomínky souvislostí a kontinuity.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Galerie a muzea - Praha 2 Akce v MČ Praha 2

Podobné akce

24červen čtvrtek 19:00

17září pátek 19:00

Rusalka

, Křižíkova 8 Divadlo

18září sobota 19:00

22červenec čtvrtek 19:00

Hamleti

, Anenské náměstí 5 Divadlo

Ubytování v okolí akce Divadelní plakáty Jana...

Hotel Occidental Praha WilsonPraha (342 metrů)

Hotel DowntownPraha (347 metrů)

Abacta ResidencePraha (349 metrů)