Veronika Bendová | Autorské čtení

Veronika Bendová | Autorské čtení

Adresa:

Praha 1, Široká 14

Termín: 22.9.2020
Vstupné:

zdarma

22září úterý 18:00

Žánr: ostatní akceduchovní


Zveme Vás na autorské čtení Veroniky Bendové, která byla za novelu Vytěženej kraj nominovaná na Magnesii Literu 2020.

Veronika Bendová (1974) vystudovala scenáristiku a dramaturgii na pražské FAMU. V roce 2012 debutovala novelou Nonstop Eufrat, která byla také přeložena do španělštiny. Její druhá kniha Vytěženej kraj (2019) byla zařazena na seznam nejlepších knih roku 2019 serveru iLiteratura a v roce 2020 pak získala nominaci Magnesia Litera v kategorii prózy.

Severočeskou road-movie Vytěženej kraj v jistém smyslu navazuje Veronika Bendová na svůj debut Nonstop Eufrat. Podobně jako příběh padlého katolického kněze v její prvotině, se portrét exploatované krajiny a bývalého partnerského páru, který zde má najít filmové lokace, zabývá tématem duchovní, kulturní a historické identity. Zdevastované kostely a fary, lidé dobití komunistickou minulostí a lační profitu, poničené osobní vztahy i společenské vazby. Autorka kontrastuje tenkou vrstvu současnosti zastoupené rychlým a dobře nasvíceným světem filmu, s dějinami a jejich stíny, které jsou v kraji, kde leží Litvínov, Most, Libkovice nebo Hrob stále přítomné a působící. V literatuře i ve filmu často zobrazované téma vytěžených severočeských Sudet představuje autorka neotřelým způsobem jako otázku duchovní opuštěnosti. V knize se proto postindustriální kraj stává víc než dramatickou kulisou pro chystaný film o křesťanské rodině chartistů vypuzené tlakem StB z Prahy za socialismu do severních Čech. Vytěženej kraj je otázkou, jak se v něm ve svobodnější době zachovat stejně nekonformně a lidsky. (Zdroj: magnesia-litera.cz)

Úterý 22. 9. | 18:00 hodin | společenský sál SFK | Široká 14, Praha 1

Pořad se koná v souladu s aktuálními předpisy vyhlášenými Ministerstvem zdravotnictví ČR. Děkujeme, že je respektujete.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Veronika Bendová |...

The Emblem HotelPraha (175 metrů)

ValentinskaPraha (250 metrů)

Zrcadlová kaple KlementinaPraha (314 metrů)