Výstava White Plastic upozorní na uniformitu a sterilitu současného světa

Výstava White Plastic upozorní na uniformitu a sterilitu současného světa

Adresa:

Praha 9, Kolbenova 923/34a

Termín: 15.9.2020 19.11.2020
Vstupné:

zdarma

15zář - 19lis celý den

Žánr: výstavy


V úterý 15. 9. v 18 hodin bude v největším galerijním prostoru vysočanské Pragovky, Pragovka Gallery Rear, zahájena rozsáhlá výstava mladých architektů a umělců s názvem White Plastic. Kolektiv tří autorů a jedné autorky v ní mimo jiné reflektuje celospolečenský problém nadužívání plastů, uniformitu a sterilitu současného světa. Výstavu White Plastic vytvořil pod kurátorskou koncepcí Sáry Davidové a Markéty Jonášové umělecko-architektonický kolektiv tvořený Petrem Burešem, Kateřinou Kulanovou, Janem Vybíralem a Vojtěchem Radou.

„Autoři při tvorbě výstavy vycházeli z vlastních zkušeností práce architektů, kteří často při modelovaní a vizualizaci v programech využívání nástroj white plastic. Ten je pro ně symbolem materiálové uniformity a sterility, efektivním a rychlým nástrojem pro dosažení potřebného vizuálního ztvárnění“, osvětluje název výstavy kurátorka Sára Davidová. Výsledkem počítačového modelování za pomoci white plastic jsou často sterilní obrázky ideálních domácností, dokonalých urbánních celků a uniformních obydlí, které jsou však iluzorní a s odrazem reálného světa mají jen málo společného. Možnost jednoduše digitálně vytvářet tuto běloskvoucí „krásu“ přivedla autory k mnohým paralelám s dnešním světem, k reflexi principů fungování současné společnosti. Vlastnosti materiálu white plastic, které mu zajišťují oblíbenost při vizualizaci či testování modelů ve virtuálním světě, tak zapříčiňují i bezmezné užívání plastů v našem každodenním životě: ekonomičnost, efektivnost a čistota definující charakter white plastic je pro autory příznačnou metaforou pro fungování současného světa „Výstava tak může být i kritikou současné rychlé spotřební společnosti, kritikou virtuálního i reálného moře bílých plastů či kritikou navrhování za účelem rychlého zisku,“ upřesňuje koncept výstavy kurátorka.

Díla, která budou na výstavě představena, jsou tak inspirována symptomatickou povahou white plastic a využívají ji k reflexi současných fenoménů nejen na poli architektury, ale i v rámci současné společnosti. Kromě výstavy White Plastic budou ve zbylých galeriích Pragovky synchronizovaně zahájeny další dvě nové výstavy: Vlk se proměnil v planetu a potom se stal skvrnou malířky Lenky Černotové, která je považovaná za jednu z nepřehlédnutelných malířek své generace a jejíž velkoformátové malby zaplní celý výstavní prostor včetně míst, jako jsou strop či rohy. Dále abstraktně laděná výstava Hned i zítra bude líp mladých autorů Davida Minaříka a Filipa Švehly, která zkoumá formou dialogu současné a neustále se zrychlující společensko-kulturní proměny. Návazně bude 20. 9. zahájena výstava Don Quijoti Jana Vlčka, která představí tradiční a řemeslně poctivý přístup k figurální malbě. - Výstava White Plastic - Pragovka Gallery Rear - 15. 9. - 19. 11. 2020 - Výstava Vlk se proměnil v planetu a potom se stal skvrnou - Pragovka Gallery Pop-Up -15. 9. – 20. 10. 2020 - Výstava Don Quijoti - The White Room Pražské továrny - 20. 9. - 20. 10. 2020 - Výstava Hned i zítra bude líp - Pragovka Gallery Entry - 15. 9. - 20. 10. 2020 DOPROVODNÝ PROGRAM k výstavě White Plastic: • 20. 9. komentované prohlídky s umělci a jednou z kurátorek Markétou Jonášovou • Lžu: Vizualizace iluze (performativní prezentace) • Vojtěch Märc - O bílých plastech (přednáška)

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Galerie a muzea - Praha 9 Akce v MČ Praha 9

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Výstava White Plastic...

Wellness Hotel STEPPraha (2.2 km)

Sportovní centrum OlšankaPraha (4.9 km)

Žižkovská televizní věžPraha (5.4 km)