A1 Beethoven. Martinů

A1 Beethoven. Martinů

Adresa:

Praha 1, Alšovo nábřeží 12

Termín: 14.10.2020

14říjen středa 19:30

Žánr: koncerty


Jen málo skladatelů se k tématu propojení hudby a společnosti, jež se stalo základní linii našeho orchestrálního cyklu, hodí tak, jak Ludwig van Beethoven. Skladatel, od jehož narození letos uplyne jubilejních 250 let, se totiž o věci veřejné živě zajímal – a svoje názory několikrát protavil i do svých děl. Například, Symfonii č. 3 Es dur psal nadšen myšlenkami Napoleona Bonaparte. Ovšem, poté, co se tento politik sám prohlásil císařem, smazal rozhořčený Beethoven věnování Bonapartovi a skladbu dnes proto známe pod názvem „Eroica“.

Symfonie je tedy politicky inspirovaným dílem par excellence a její tónina Es dur je i díky Eroice označována jako tónina hrdinství. Neméně zajímavá je pak historie předehry Egmont. Beethoven jí psal jako součást hudby ke stejnojmenné Goethově tragédii o nizozemském bojovníkovi za svobodu. Hudba předehry měla přitom takovou sílu, že se během krvavé maďarské revoluci v 50. letech minulého století stala neoficiální hymnou. Dvě Beethovenovi díla proložíme Koncertem pro klavír a orchestr č. 3 Bohuslava Martinů, který zazní v podání skvělého finského klavíristu, dirigenta a skladatele Olliho Mustonena.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Hudební kluby - Praha 1 Akce v MČ Praha 1

Podobné akce

Ubytování v okolí akce A1 Beethoven. Martinů

ValentinskaPraha (179 metrů)

The Emblem HotelPraha (233 metrů)

Zrcadlová kaple KlementinaPraha (244 metrů)