The Lemonheads

The Lemonheads

Adresa:

Praha 1, Vodičkova 36

Termín: 10.5.2012
Vstupné:

338 Kč, na místě 390 Kč

10květen čtvrtek 01:00

Žánr: Worldrockpopfestivalindiepunk


The Lemonheads je americká rocková kapela z Bostonu. Evan Griffith Dando založil The Lemonheads se dvěma kamarády ze střední školy někdy v zimě roku 1986, když studovali na bostonské Commonwealth School. O pár měsíců pozděju vydali Lemonheads jednu z nejvíce sběrateli hledaných punkových nahrávek osmdesátých let, indie EP Laughing All the Way to the Cleaners. Bostonská gramofirma Taang! Records si hned The Lemonheads všimla a tak následovaly další skvělé nahrávky -   LP desky Hate Your Friends (1987), Creator (1988) a Lick (1989). V roce 1990 je zaznamenali Atlantic Records, protože Lemonheads byli v Evropě úplnou senzací (tam měli turné v roce 1989) a i v Americe se o nich hodně mluvilo. Podepsali s nimi kontrakt a vydali jejich čtvrté album Lovey.

Během pěti let se kapela hodně proměňovala, měla celkem dvanáct podob. Jediným stálým členem tak zůstával Dando. Dodnes se v The Lemonheads vystřídalo přes deset basáků a alespoň dvanáct bubeníků.

Ale z tohoto chaosu se zrodil Zlatý věk The Lemonheads. V roce 1991 byl Evan na turné v Austrálii, kde potkal skladatele Toma Morgana a budoucího basáka Lemonheads Nica Daltona. Z jejich spolupráce vzešlo u labelu Atlantic skvostné album  It's a Shame About Ray (1992), koncentrovaná dávka božského kytarového popu pečlivě odměřená na necelých třicet minut. Díky písničkám "Confetti", "My Drug Buddy", "Rudderless" a "Ceiling Fan in My Spoon" Dando zasáhl úplně nové publikum ("mládnou...," připustil v rozhovoru s Kathie Lee Gifford).

Mediální cirkus vypukl – psalo se především o Dandovi a jeho dlouholeté přítelkyni Julianě Hatfield (která na albu Ray zpívala a hrála na basovou kytaru). Neuškodilo ani to, že v roce 1993 časopis  People věnoval Evanovi celou jednu stranu a označil ho za jednoho z padesáti nejkrásnějších lidí světa.  Tuhle zprávu se Evan dozvěděl na Novém Zélandě, v den svých 26.narozenin. Když mu zavolali, přeslechl se a myslel si, že je jeden z 50 nejvytíženějších lidí světa. Než stačil přitakat, volající redaktorka ho informovala podruhé a přesně...

Atlantic vydal v říjnu 1993 další úspěšné album Come on Feel The Lemonheads. The Lemonheads bodovali s albem v žebříčcích ("Into your Arms") a z něj pochází dnes již klasické skladby  "Great Big No", "Down About It", "Being Around" a "You Can Take it with You." V zimě 1993/1994 se  Evan Dando objevuje v Lettermanově a Lenově televizních show.

Po dvou letech náročného koncertování kapela v roce 1996  vydává album Car Button Cloth s několika dosud nejlepšími pop punkovými peckami: "It"s All True", "If I Could Talk I"d Tell You" a "Tenderfoot". Po roce  Dando oznámil na Reading Festivalu, že Lemonheads rozpouští. Atlantic vydává Best of The Lemonheads v roce 1998 a většina lidí si myslí, že se za kapelou zavřela voda.

"Rozhodl jsem se, že na čas zmizím", vysvětluje Dando. "Prostě to ve mně nebylo. A to trvalo do doby, než jsem potkal v roce 1998 svou ženu. Pak jsem se vrátil k hudbě.“ Tou vyvolenou byla Elizabeth Moses, anglická rodačka z Newcastlu, supermodelka a muzikantka. Vzali se v roce 2000 a Dando začal ožívat. Vydal v roce 2001 živák Live at the Brattle Theater/Griffith Sunset  a pak v roce 2003 kladně přijatou sólovou desku  Baby I"m Bored.

V roce 2004 Evan Dando zpíval pro MC5 na turné s 41 koncerty. V letech 2005 a 2006 byl na šňůrách po Evropě a  Severní Americe s různými basáky (Juliana Hatfield aJosh Lattanzi) a bubeníky (Bill Stevenson, Chris Brokaw z Come, George Berz z Dinosaur Jr) a někdy jen sám s kytarou. .

V roce 2006 vychází album The Lemonheads na labelu Vagrant records, které Evan nahrál s  Billem Stevensonem a Karlem Alvarezem z The Descendents. Stevenson koprodukoval desku s Dandem a napsal nebo byl spoluautorem tří z jedenácti písniček. Dlouholetý souputník Tom Morgan přidal další dvě. Na albu bylo i pár hostů – basák Josh Lattanzi ("Poughkeepsie", "Rule of Three", "In Passing"), Garth Hudson (z kapely The Band, hraje na klávesy v "Black Gown" a "December") a geniální drtič kytar z  Dinosaur Jr J. Mascis ("No Backbone", "Steve's Boy").

Po reedici alba Ray u labelu Rhino v roce 2008 vydávají The Lemonheads album s převzatými písničkami Varshons. Byl to nápad Dandova velkého kámoše Gibbyho Haynese, šéfa Butthole Surfers, který mu už dlouho míchá nahrávky. “Pořádně něco smíchat je kumšt a Gibby to umí,” říká Dando. “Vybral jsem z jeho mixů ‘greatest hits’ a nahrál je, přidal jsem i pár dalších věcí, který jsem vždycky chtěl nahrát.”

Album Varshons produkoval Haynes a hraje na něm Dando, Vess Ruhtenburg (basová kytara) a Devon Ashley (bicí). Na desce se sešla zajímavá parta autorů - od G.G. Allina k texaskému trubadůrovi Townes Van Zandtovi a garážovým rockerům The Green Fuz. The Lemonheads přizvali i herečku Liv Tyler, která si zazpívala doprovodné vokály v písničce Leonarda Cohena “Hey, That’s No Way To Say Goodbye” a Kate Moss, která je slyšet v pecce “Dirty Robot ” od Arlinga & Camerona .

Varshons má i trochu psychedelie  v podobě “Yesterlove” –  skladby z roku 1969 , kterou nahrála kapela Sam Gopal s Lemmy Kilmisterem, budoucím basákem Motorhead  a “Dandelion Seeds” od kapely July.

V současnosti Lemonheads ohlásili vydání 2CD The Best Of Lemonheads a vydávají se na další turné, se kterým zamíří 10.května také do pražského Lucerna Music Baru, který bude otevřen od 20:00.

Vstupenky za 300,- Kč + poplatky jsou k zakoupení v Ticketpro, Ticketstream a Ticketportal, v pokladně Lucerna Music Baru bez poplatku, na místě za 390,- Kč.

 
Pořadatel si vyhrazuje právo kdykoli změnit ceny v síti TICKETPRO, a to bez udání důvodu. U rezervací platí cena platná v momentě úhrady. Změna programu, termínu a místa konání vyhrazena.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Přidat nový termín
Hudební kluby - Praha 1 Akce v MČ Praha 1

Podobné akce

12březen neděle 19:30

22červenec pátek 20:00

8červen středa 20:00

Ubytování v okolí akce The Lemonheads

Salon Thajka - Hotel MánesPraha (703 metrů)

Tyn Yard ResidencePraha (769 metrů)

The Emblem HotelPraha (849 metrů)

Doporučené akce v Praze

Akce v Praze na Jiný den?

V okolí doporučujeme...

Prašná brána Prašná brána Praha 1 (674 m)
Café Louvre Café Louvre Praha 1 (469 m)