Filosofovo bití - a čas

Filosofovo bití - a čas

Adresa:

Praha 1, Národní 3

Termín: 29.11.2018 18.1.2019
Vstupné:

zdarma

29lis - 18led celý den

Žánr: výstavy


Výstava pořádaná v Galerii vědy a umění AV ČR je věnována širším kontextům života a díla Jana Patočky. Na pozadí střídavé přízně a nepřízně měnících se politických režimů jsou představeny filosofovy publikované texty, ale i množství těch, které zůstaly po dlouhá léta v rukopisech a strojopisech. Široce rozprostřená Patočkova korespondence ukazuje na jeho působení v síti odborných i osobních vztahů. Výstava zmiňuje také Patočkovy badatelské pobyty na pracovištích, které dnes náležejí do struktury Akademie věd ČR.

Právě zde se Patočka věnoval svým dvěma významným předchůdcům, Komenskému a Masarykovi. Stopy jsou patrné v masarykovském a komeniologickém bádání soustředěném v někdejším Ústavu TGM, v němž Jan Patočka zakotvil na přelomu 40. a 50. let 20. století a v Kabinetu pedagogických věd ČSAV, kde Patočka působil uprostřed 50. let.

Značná část vystavených exponátů je zapůjčena z Archivu Jana Patočky Filosofického ústavu AV ČR, jehož unikátní sbírka zahrnuje Patočkovy rukopisy, jejich časopisecká a knižní vydání včetně někdejších samizdatových a exilových. Dokumentuje také rozsáhlou překladatelskou tvorbu věnovanou Patočkovým textům, tlumočeným dosud do třiadvaceti jazyků. Výstava rovněž souhrnně představuje edici Sebraných spisů Jana Patočky, ale také umožňuje sdílení Patočkových myšlenek „on-line“ prostřednictvím unikátních zvukových záznamů přednášek a seminářů ze 70. let. Výstavu doplňují filmové dokumenty navozující dobovou atmosféru nebo knihovnička s výběrem publikací, které si návštěvník může na místě zapůjčit.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Galerie a muzea - Praha 1 Akce v MČ Praha 1

Podobné akce

8pro - 28dubcelý den

Indiáni

, Betlémské náměstí 1 Výstava

28říj - 30čercelý den

Česko-slovenská výstava

, Václavské náměstí 68 Výstava

Ubytování v okolí akce Filosofovo bití - a čas

Hotel Jerome House Praha 1 (186 metrů)

Old Town Apartments - Theatre Praha 1 (311 metrů)

Doporučené akce v Praze

Akce v Praze na Jiný den?

V okolí doporučujeme...

Národní divadlo Národní divadlo Praha 1 (56 m)
Café Louvre Café Louvre Praha 1 (330 m)