Počátky archeologie na Plzeňsku a Rokycansku: Archeologie na cestě od romantismu k vědě

Počátky archeologie na Plzeňsku a Rokycansku: Archeologie na cestě od romantismu k vědě

Adresa:

Rokycany, náměstí J. Urbana 141

Termín: 10.5.2021 4.7.2021

10kvě - 4čvc celý den

Žánr: výstavyhistorie archeologie netradiční prohlídky muzeum Rokycany


Tyto hroby a věci uložené v nich jsou velmi důležité pro naši národní historii, neboť z nich poznáváme obyčeje a zvyky dávných předkův našich. Protož sluší, abychom si těch věcí všímali, vážili, jich zachovati a k posouzení mužům znalým podávati hleděli…" (František Petera – Rohoznický, 1865).

Nejstarší zprávy o archeologických nálezech v západních Čechách pocházejí už z počátku 14. století. Tehdy byla v Plzni nalezena zlatá mince, a tato událost prý ovlivnila středoevropskou politiku a přispěla k nástupu Jana Lucemburského na český trůn. Ještě v barokním období byly nálezy pokládány spíše za kuriozitu, jako například zlaté pruty rostoucí ze země nedaleko Horšovského Týna. Až mnohem později začali učenci chápat pravý význam vykopávaných starožitností a začali je soustavně vyhledávat, zkoumat a chránit. Výstava je věnována období 14. – 19. století, kdy se archeologie proměňuje z romantické záliby ve skutečnou vědu. Připomíná nejvýznamnější archeology, kteří žili a pracovali v západních Čechách v průběhu 19. století. Kromě archeologických nálezů budou představeny i nejstarší archeologické mapy nebo poučné archeologické povídky od J. K. Tyla.

Otevírací doba

úterý - neděle 8 - 12 hod / 12.30 - 16 hod

Vstupné

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Počátky archeologie na...

Apartment PraĹľskáKařízek (1 754 metrů)

Hotel Na Statku MirošovMirošov (6.8 km)

Greensgate Golf & Leisure ResortPlzeĹ (7.3 km)