Vyšívané s láskou. Lidová ornamentika Plzeňska ve fotografii

Vyšívané s láskou. Lidová ornamentika Plzeňska ve fotografii

Adresa:

Plzeň, nám. Republiky 13

Termín: 9.7.2020 1.11.2020
Vstupné:

zdarma

9čvc - 1lis celý den

Žánr: výstavyumění tradice ornament zdarma letní výstavy západní čechy podzimní výstavy


Panelová výstava představuje tradiční ornament z Plzně a širšího Plzeňska zachycený na starých negativech, fotografiích a současných digitalizátech.

Další z cyklu komorních panelových výstav, instalovaných ve sklepení Chotěšovského domu Národopisného muzea Plzeňska, bude věnována tradičnímu ornamentu lidového oděvu Plzně a širšího Plzeňska. Základem výstavy se stanou historické dokumentační fotografie, pořizované v prvních desetiletích 20. století z podnětu sběratelky lidového textilu paní Marie Lábkové. Na těchto, více než sto let starých fotografiích, upoutá návštěvníka hloubka a plasticita lidové výšivky, její kvalita, stejně tak jako kvalita a pestrost samotných předloh. Nedílnou součástí výstavy se však stanou také elektronické reprodukce výšivek lidového textilu, pořízené v roce 2020 moderními digitalizačními technologiemi. Návštěvník tak bude moci porovnat výsledky práce muzejních pracovníků z počátků 20. a 21. století.

Výstava si však klade za cíl především přiblížit a představit veřejnosti vyšívané ornamenty na lidových oděvních součástkách, jakými jsou plzeňské klice („holubičky"); plzeňské, plaské či chotěšovské pleny, vínky a mnohé další textilie z bohaté sbírky lidového textilu Národopisného muzea Plzeňska, respektive Západočeského muzea v Plzni, p. o.

Ve dnech 1., 8. a 31. října 2020 bude výstava doplněna o grafické dílny, v rámci kterých si návštěvníci budou moci vyzkoušet vytvořit technikou linorytu „svůj vlastní" lidový ornament. Dílny, pořádané za finanční podpory Městského obvodu Plzeň 3, budou určeny rodičům s dětmi, školním třídám a dalším zájemcům od 12 let.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Galerie a muzea - Plzeň Akce v obci Plzeň

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Vyšívané s láskou....

Vila VerunkaPlzeň (7.1 km)

Sportpenzion PohodaPlzeň (7.3 km)

Relaxklub TřemošnáPlzeň (7.8 km)