Kariéra s paletou / Umělci, umění a umělectví v 19. století

Kariéra s paletou / Umělci, umění a umělectví v 19. století

Adresa:

Plzeň, Pražská 13

Termín: 20.3.2019 9.6.2019

20bře - 9čer celý den

Žánr: výstavyumění historie malba plzeň západní čechy


Velkým tématem moderní doby se po roce 1800 stal sám umělec, jeho postavení ve společnosti i budování jeho uměleckého sebevědomí tváří v tvář anonymnímu publiku. Svou roli sehrála nově zavedená veřejná prezentace děl na uměleckých výstavách či téma institucionalizace a reflexe uměleckého školení a provozu.

Více či méně stylizované a inscenované obrazy, jejichž prostřednictvím umělci zachycovali prosazování vlastní profese ve společnosti, zahrnují zobrazení sebevědomého tvůrce, romantickou instrospekci sebe sama, i oslavování a kritiku ikon uměleckého i národního společenství.

Kritické analýzy různých fází a souvislostí tohoto vývoje jsou opakovaně součástí uměleckohistorického bádání, stejně tak jako jsou v hledáčku i příbuzných oborů. Výstava si klade za cíl uchopit toto téma z různých současných pohledů a ukázat ho v přesazích propojujících toto téma v českém umění s evropským kontextem. Výstava pojme dlouhé 19. století a budou zde zastoupeny klíčové osobnosti českého i evropského umění. K výstavě vyjde monografická publikace s anglickým a francouzským resumé.

Galerie a muzea - Plzeň Akce v obci Plzeň

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Kariéra s paletou /...

Hotel Restaurace Wellness Gondola Plzeň (172 metrů)

Hotel ROUS Plzeň (187 metrů)