„Stoletý“ výlet po stopách Bohuslava Martinů – Kácov

„Stoletý“ výlet po stopách Bohuslava Martinů – Kácov

Termín: 6.4.2019

6duben sobota 07:00

Žánr: ostatní akce


„Po Bohoušových stopách, ale pohodlně!“ – tak zní motto výletu poličského muzea, organizovaného téměř na den přesně 100 let od legendárního putování skladatele Bohuslava Martinů z Kácova do Poličky. O co jde? 8. dubna 1919 ve 14.00 hod. odpo-ledne nastoupil Bohuslav Martinů v malém městečku Kácov na vlak a chtěl se dopra-vit domů do Poličky.

Shodou okolností se mu však cesta tak trochu nepovedla a na-místo původních cca 6 hodin se protáhla na neskutečných 26 hodin a vrcholem byla jízda z České Třebové do Svitav dobytčákem plným prasat! Šlo o tak výrazný zážitek, že jeJ skladatel zaznamenal formou komiksu do svého deníku a díky tomu jej máme přesně zdokumentován. Kácov je půvabné malé městečko ležící na řece Sázavě ve Středočeském kraji. Jeho dominantou je barokní zámek s kaplí. I když je oficiálně uzavřen, pro naši výpravu bude učiněna výjimka a bude nám umožněno si prohlídnout část zámku s výstavou o kácovské historii. V blízkosti zámku se nachází Kostel Narození Panny Marie ze 14. století, za prohlídku v Kácově stojí také barokní Mariánské sousoší a na opačné stra-ně řeky Sázavy Kaple Nejsvětějšího Srdce Ježíšova.

Půjdeme-li po stopách skladate-le, podíváme se také na kácovské nádraží a k domku č. p. 79, kde bydlela Irma Hojta-šová, dívka, kterou jel skladatel do Kácova navštívit. Do nedávné minulosti byla její totožnost zcela neznámá, nicméně v současnosti již o ní leccos víme. Výlet zakončíme prohlídkou místního pivovaru Hubertus s možností následného občerstvení. Na rozdíl od nezdarů skladatele v současnosti garantuje muzeum pohodlný průběh plánované cesty. Jízda proběhne autobusem: jednak by vlakové spo-jení předpokládalo řadu přestupů a s nimi spojeného čekání, a především – a v tom můžeme spatřovat jistou symboliku s nezdařenou cestou Martinů před 100 lety – je v současnosti vzhledem k havarijnímu stavu kolejí v Kácově želez-nice dlouhodobě uzavřena. Odjezd v 8.00 hod. z nádraží v Poličce. Cena (jízdné + vstup na zámek a exkurze do pivovaru) dospělí 380,- Kč, důchodci a studenti 300,- Kč. Cenu je třeba uhradit pře-dem v muzeu. Možnost návštěvy Malého muzea techniky Jawy od Sázavy – vstupné 50,- Kč (není zahrnuto v ceně).

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Podobné akce

Ubytování v okolí akce „Stoletý“ výlet po...

Penzion Na ČecháchKorouhev (6.6 km)

Penzion Na BěliskuKřižánky (10.3 km)

Hotel Líšeňský DvůrKorouhev (12.3 km)