Barbaři v pohybu - Litomyšl

Barbaři v pohybu - Litomyšl

Termín: 10.2.2019 12.5.2019

10úno - 12kvě celý den

Žánr: výstavy


V sobotu 9. února 2019 bude od 17 hodin vernisáží zahájena výstava Barbaři v pohybu. Do života „barbarů“ vtáhne její návštěvníky sdružení Bacrie z.s. Uvidí, jak si germánští muži krátí volnou chvíli hrou, přípravy na žárový pohřeb i germánské ženy při jejich běžných činnostech, např. při tkaní textilu. Možná dojde i na setkání s římskými vojáky. Výstavu zahájí přední odborníci na dobu římskou.

Díky spolupráci několika institucí je návštěvníkům výstavy možné prezentovat život v době římské z různých pohledů. Mnohé z vystavovaných památek dosahují celoevropského významu. Výzkumy pohřebišť, sídlišť nebo hromadných nálezů (depotů) odkrývají způsob života Germánů. Výstava představí nejnovější klíčové lokality a ukáže kontakty Germánů s římským prostředím doložené např. nálezy keramiky terra sigillata, mincemi, zlomkem římského meče, provinciálními sponami na oděv apod. Ke kontaktu s Římany intenzivněji docházelo v období markomanských válek ve druhé polovině druhého století našeho letopočtu. Proto mozaiku vystavovaných památek doplní římský pochodový tábor nalezený v Jevíčku na Malé Hané. Kromě nálezů z archeologických výzkumů v Jevíčku (germánské žárové pohřebiště s hroby obsahující militaria, římské importy, pozůstatky germánské osady) budou na výstavě prezentovány i další lokality (Biskupice, Chornice, Staré Město, Litomyšl, Cerekvice nad Loučnou, Slepotice). Návštěvník bude mít možnost díky výzkumům na jižní Moravě vidět nálezy z římského prostředí. Vše doplňují repliky a ukázky – např. dílna na zpracování kovů.

Doprovodný program k výstavě pro školy i širokou veřejnost

Myslíme i na dětské návštěvníky, připravili jsme pro ně interaktivní doprovodný program, který je po celou dobu součástí výstavy. Děti si mohou zkusit práci archeologa, obléci si dobové oděvy, učesat se podobně jako germánští obyvatelé nebo si umlít obilí na ručním mlýnku. „Pohrát“ si však mohou i dospělí.

Otevírací doba a vstupné

http://www.rml.cz/cs/informace/pro-navstevniky.html

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Galerie a muzea - Litomyšl Akce v obci Litomyšl

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Barbaři v pohybu -...

Hotel APLAUS Litomyšl (191 metrů)

Penzion Kraus Litomyšl (198 metrů)