Masopust 2023 - Vortová

Masopust 2023 - Vortová

Adresa:

Vortová, různá místa

Termín: 18.2.2023
Vstupné:

zdarma

Žánr: ostatní akcemasopust karneval folklor rodina děti zdarma Vortová


V obci Vortová, jakož i v několika dalších obcích v okolí Hlinska v Čechách, se dodnes zachovává stará lidová tradice obcházení masopustního průvodu maškar, lidově se tomuto zvyku u nás říká vostatky.

Vostatky se konaly vždy poslední den před začátkem půstu, tj. v úterý před popeleční středou. V posledních letech se vlivem zaměstnanosti lidí přesunuly na dny pracovního volna, tedy na předcházející sobotu. Kromě této změny a snad používaných materiálů na výzdobu masek se maškara u nás zachovala v podobě ze začátku minulého století. S vědčí o tom také fakt, že se u nás strojí do masek pouze muži, a to i do masky zvané "žena".

Celá maškara se dělí na maškaru "červenou" a "černou". Červenou maškaru tvoří dva červení a dva modří "turci", "laufr"také nazývaný "strakatý", "žena " a "kobyly".

Masopustní obchůzka
se koná 18.2.2023

Začátek v 8.00 hodin

VÍCE INFORMACÍ ZDE

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Kulturní centra - Pardubický kraj Akce v obci Vortová

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Masopust 2023 - Vortová

Zámek Žďár nad SázavouŽďár nad Sázavou (14.6 km)

Wellness Hotel MartaTři Studně (15.8 km)

Resort ErichŽďár nad Sázavou (17.7 km)