Kde domov můj? Minulost a současnost českého osídlení v Banátu

Kde domov můj? Minulost a současnost českého osídlení v Banátu

Adresa:

Olomouc, Denisova 47

Termín: 18.10.2016

18říjen úterý 18:00

Žánr: ostatní akceseminář


ekologický večer Václav Štěpánek, Pavel Klvač, Jindřich Štreit: Kde domov můj? Minulost a současnost českého osídlení v Banátu Jaké historické okolnosti stály u vystěhovalectví z českých zemí do Banátu? Do jakých končin tehdejší vystěhovalci přišli?

Jak se zabydleli v novém domově? Jaké byly rozdíly osídlení v srbském a rumunském Banátu? Jak se jim zde žilo a žije? Co do těchto míst láká dnešní turisty? K těmto a dalším otázkám budeme hledat odpovědi a souvislosti. S doprovodem fotografií Jindřicha Štreita. Doc. PhDr. Václav Štěpánek, Ph.D. je historik se zaměřením na Balkán a slavista, od roku 2004 působí v Semináři balkanistiky Ústavu slavistiky FF MU v Brně.

Řadu let byl také novinářem, sedm let strávil na Filologické fakultě v Bělehradě jako lektor češtiny. Mgr. Pavel Klvač je sociolog, věnuje se environmentální sociologii a problematice venkova a krajiny. Je spoluautorem a editorem monografií Člověk, krajina, krajinný ráz (2009), Příroda a krajina v okolí Svaté Heleny (2011), sborníku Člověk a les (2006) a sociologicko-fotografické pentalogie ze života obcí mikroregionu Drahanská vrchovina (2005–2012).

Člen redakční rady časopisu Biograf a předseda redakční rady časopisu Veronica. Prof. Mgr. Jindřich Štreit, Dr.h.c. je český dokumentární fotograf a pedagog. Zaměřuje se na zachycení vesnického života. K jeho práci však patří také témata sociální. V současnosti působí na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. V roce 2016 zavítá do Banátu i se svými studenty. VSTUP VOLNÝ

Tato akce již proběhla a není aktuální. V nabídce však máme mnoho jiných souvisejících akcí!

Kulturní centra - Olomouc Akce v obci Olomouc

Podobné akce

28říjen sobota 15:00

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotronikou

, Vlastivědné muzeum v Olomouci, nám. Republiky 823/5 Ostatní

29říjen neděle 09:00

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotronikou

, Společenský dům Prostějov, Komenského 4142/6 Ostatní

26říjen čtvrtek 19:00

14čer - 31procelý den

Ubytování v okolí akce Kde domov můj? Minulost...

Hotel Arigone Olomouc (180 metrů)

Pension U Jakuba Olomouc (494 metrů)