Trienále Sefo 2021 v olomoucké katedrále

Trienále Sefo 2021 v olomoucké katedrále

Adresa:

Olomouc, Václavské náměstí

Termín: 5.8.2021 31.10.2021

5srp - 31říj celý den

Žánr: výstavyumění historie moderní umění světelné obrazy digitální animace 20. století Olomouc


V kryptě olomoucké katedrály sv. Václava budou od čtvrtka 5. srpna až do konce října k vidění světelné obrazy, digitální animace a grafické listy ikony polského umění druhé poloviny 20. století Jana Pamuły. Výstava s názvem Jan Pamuła: Světelné objekty navazuje na právě probíhající retrospektivní výstavu Jana Pamuły v Muzeu moderního umění.

Více se o SEFO dozvíte v pětadvacáté epizodě podcastu KulTýden

Světelné obrazy, digitální animace a grafické listy zaplní sakrální prostor dómu sv. Václava v Olomouci. V rámci TRIENÁLE | SEFO | 2021 zde vystavuje až do konce října výtvarník Jan Pamuła, jeden z otců počítačového umění v Polsku. Jedinečné prostředí dómské krypty umožní návštěvníkovi pomyslně vstoupit do dialogu mezi sakrálním a abstraktním uměním.

"Rozhodujícím obdobím pro Pamułův tvůrčí vývoj byla sedmdesátá léta, kdy se začal zabývat geometrickou abstrakcí, do které promítal svůj zájem o filozofii. Od té doby hledá systém, který by vizuálně zrcadlil univerzální zákony přírody. Tyto harmonicky působící obrazy, založené na matematických výpočtech, zároveň vykazují nezaměnitelné koloristické kvality," vysvětluje Ladislav Daněk, jeden z kurátorů výstavy z pořádajícího Muzea umění Olomouc.

Dnes sedmasedmdesátiletý umělec se ale nevyhýbá využití nových technologií v umění, které mu pomáhají jeho barevné a tvarové kompozice posunout na další úroveň. "V posledních letech se ve své práci stále více věnuje také využití aktuálních světelných technologií, které mu v kombinaci digitálního zpracování s LED světlem nabízejí nové možnosti vyjádření," dodává Štěpánka Bieleszová, spolukurátorka výstavy. "Zatím poslední etapa, která v Pamułovi budí největší emoce, je tvorba light boxů a digitálních animací," doplňuje její kolegyně Helena Zápalková.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Galerie a muzea - Olomouc Akce v obci Olomouc

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Trienále Sefo 2021 v...

Restaurace ARIGONEOlomouc (650 metrů)

Theresian Hotel & SpaOlomouc (1 187 metrů)

Theatre HotelOlomouc (2 km)

Naše tipy...

Akce na Jiný den?