Gotické, renesanční a raně barokní kachle Přerovska

Gotické, renesanční a raně barokní kachle Přerovska

Adresa:

Přerov, Horní náměstí 1/1

Termín: 11.5.2021 5.9.2021
Vstupné:

plné 40 Kč, snížené 20 Kč

11kvě - 5zář celý den

Žánr: výstavygotika renesance baroko kachle historie Přerov


Zveme vás na výstavu, která představí výběr těch nejkrásnějších ukázek reliéfně zdobených kamnových kachlů, jež stvořily ruce hrnčířských mistrů v 15. až 17. století.

Výstava odborné i laické veřejnosti představí bohatství, půvab i symboliku výzdobných motivů středověkých až raně novověkých kachlů, které esteticky dotvářely obytné interiéry šlechtických sídel i měšťanských domů. Prezentované exempláře byly v průběhu minulých let nalezeny na různých archeologických lokalitách Přerovska (Dobrčice, hrad Helfštýn, Hranice, Lipník nad Bečvou, Přerov) a až dosud se ukrývaly v muzejních depozitářích. Jedná se nejen o sbírkové předměty Muzea Komenského v Přerově, ale také Muzea a galerie v Hranicích.

Výstava je dle podoby reliéfní výzdoby rozdělena do skupin motivů náboženských, fantaskních, mytologických, alegorických, žánrových, portrétních, heraldických, architektonických a ornamentálních. Samostatný oddíl tvoří formy na výrobu čelních vyhřívacích stěn komorových kachlů – takzvané kadluby.

K výstavě vzniká také výběrový katalog vytvořený autory výstavy: archeologem Muzea Komenského v Přerově Zdeňkem Schenkem a archeoložkou Irenou Loskotovou z Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Konání akce a případná bezpečnostní opatření ověřujte prosím přímo u pořadatele. Vzhledem k mimořádné situaci nemá redakce kapacitu na průběžnou kontrolu, zda nebyla akce zrušena či přeložena. Děkujeme za pochopení.

Galerie a muzea - Přerov Akce v obci Přerov

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Gotické, renesanční a...

Ĺ kodova 2 ApartmányPĹ™erov (734 metrů)

Hotel JanaPĹ™erov (1 123 metrů)

Penzion U GrygarĹŻLipnĂ­k nad BeÄŤvou (12.4 km)