Galerie a muzeum litoměřické diecéze jako host Arcidiecézního muzea Olomouc

Galerie a muzeum litoměřické diecéze jako host Arcidiecézního muzea Olomouc

Adresa:

Olomouc, Václavské náměstí 3

Termín: 28.5.2020 18.10.2020

28kvě - 18říj celý den

Žánr: výstavyumění historie malba středověk novověk socha baroko náboženství církev morava letní výstavy podzimní výstavy


Výstava je první částí projektu, jehož cílem je představení dvou výjimečných institucí svého druhu v České republice – Galerie a muzea litoměřické diecéze a Arcidiecézního muzea Olomouc. Obě muzea se programově věnují zejména duchovně zaměřenému umění a přes odlišnou historii vzniku, charakter jejich sbírkových fondů i koncepci stálých expozic, lze mezi nimi zároveň nalézt řadu paralel. Výběr exponátů litoměřické Galerie budou moci obdivovat návštěvníci olomouckého Arcidiecézního muzea již na jaře, na podzim téhož roku se pak role vymění a olomoucké muzeum bude tentokrát „hostem“ v Litoměřicích.

Výběr pokladů litoměřické diecéze zahrne umělecká díla od 12. do 19. století. Mezi exponáty nebudou chybět, například hlava apoštola ze Žitenic (kolem 1180), socha Assumpty z Bystřice (kolem 1430), barokní obrazy Petra Brandla a Antona Kerna, či sochy Matěje Václava Jäckela a Matyáše Bernarda Brauna. Ze sbírek litoměřických biskupů ukážeme vzácné desky z oltáře se sv. Olafem (kolem 1510) z kolínské dílny Berthela Bruyna, světice ze Stvolínek (kolem 1480) nebo obraz Jana Steena Klanění pastýřů.  Kapitulu od sv. Štěpána v Litoměřicích na výstavě zastoupí obraz Umučení deseti tisíců rytířů z 1. poloviny 16. století nebo Madona s náhrdelníkem od následovníka Lucase Cranacha staršího. 

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Galerie a muzeum...

Pension RoyalOlomouc (91 metrů)

Hotel PalácOlomouc (147 metrů)

Long Story Short Hostel & CaféOlomouc (190 metrů)