Tabula Rasa Breach - Josef Mladějovský a Petr Dub @Tlgrph Gllry

Tabula Rasa Breach - Josef Mladějovský a Petr Dub @Tlgrph Gllry

Adresa:

Olomouc, Jungmannova 3

Termín: 4.2.2020 12.4.2020

4úno - 12dub celý den

Žánr: výstavy


Tabula Rasa Breach Josef Mladějovský a Petr Dub > 4 2 2020 – 12 4 2020 < >>> VERNISÁŽ <<< 4. 2. 2020 17:00

Josef Mladějovský a Petr Dub Dvojice malířů, kterou spojuje experimentální přístup k malbě. Trvale posouvají malbu mimo tradiční formát. Pokoušejí samotné hranice forem a technik. Pro společnou výstavu v Telegraph Gallery připravují společně s kurátorem Domenicem de Chiricem premiérový projekt.

Tabula Rasa Breach je název připravované výtvarné spolupráce umělců Petra Duba a Josefa Mladějovského. Autory dlouhodobě spojuje práce s abstraktním jazykem a reduktivními formami. Programově se testují na pomezí obrazu, objektu a instalace, přesto a právě proto se scházejí ke společnému výstavnímu projektu poprvé.

Ústředním prvkem společné interakce jejich uměleckých postupů je zkoumání malby jako fyzického artefaktu sloužícího pro poznávání světa. Artefaktu, ze kterého se stává objekt teoretického zájmu, galerijního provozu, muzejní expozice a v metaforickém měřítku i objekt budoucího archeologického čtení. Malířství chápou jako autonomní uměleckou disciplínu a historický sediment současně. Pro nový paralelně vznikající projekt zvolili motiv starověké hliněné tabulky a architektonického sloupu. Nepopsaná tabulka jim reprezentuje neschopnost interpretovat současné umění bez historické návaznosti a uměleckého kontextu. Sloupu naopak rozumí nejen jako konstrukčnímu prvku, ale i jako symbolu nesoucímu odkazy na různé konstituování architektonicko-ideologického prostoru. Přestože oba pracují na jednotlivých artefaktech samostatně, nastavili si společný rámec toho, co pro ně uvedené pojmy znamenají. Mantinely tohoto ujednání jsou pevné a měkké současně. Přemýšlí konceptuálně, ale zůstávají vizuálně srozumitelnými. Malbu intelektualizují, ale nechávají ji i divácky slastně přitažlivou. 

Galerie a muzea - Olomouc Akce v obci Olomouc

Podobné akce

Ubytování v okolí akce Tabula Rasa Breach -...

Clarion Congress Hotel OlomoucOlomouc (196 metrů)

Theatre HotelOlomouc (761 metrů)

Hotel SenimoOlomouc (1 020 metrů)